Osud dronu MQ-9 Reaper sa chýli ku koncu

17.03.2020

Americké letectvo hľadá náhradu za zastarané bezpilotné lietadlá MQ-9 Reaper, pričom zvažuje rôzne možnosti. Od komerčných dronov, vyvinutých rozvíjajúcimi sa technologickými firmami, až po špičkové bezpilotné lietadlá.

Will Roper, tajomník USAF pre akvizíciu, technológiu a logistiku, uviedol, že letectvo pracuje na štúdii, ktorá bude použitá pri tvorbe rozpočtu na fiškálny rok 2022 a predstaví spôsob nahradenia lietadiel MQ-9. "Reaper bol pre nás vynikajúcou platformou. Štyri milióny letových hodín, nepopierateľne vynikajúci v boji nízkej intenzity a určite zachránil niekoľko životov," uviedol Roper. "Nemôžeme ho však vziať na bojisko, kde bude čeliť technologicky vyspelému protivníkovi. Bol by ľahkým cieľom."

MQ-9 Reaper a jeho predchodca MQ-1 Predator boli v posledných dvoch desaťročiach mimoriadne vyťaženými lietadlami, obzvlášť pri operáciách na Strednom východe. Prostredníctvom video prenosu dokázali zabezpečiť prieskum v reálnom čase a zároveň mali schopnosť ničiť pozemné ciele. Pri racionálnom pohľade do budúcnosti je však jasné, že Reaper nie je vhodný pre vojnu s Ruskom alebo Čínou. A už dnes stojí americké letectvo príliš veľa peňazí a ľudských síl, ešte aj počas nasadenia v prostredí s nízkym ohrozením.

Roper povedal, že pri nahradení MQ-9 sa pravdepodobne nepríjme len jedno univerzálne riešenie. Letectvo môže potrebovať drony, ktoré budú predstavovať špičkové, vojensky jedinečné systémy a pravdepodobne budú drahšie. Môže však existovať istý priestor aj pre bezpilotné lietadlá, ktoré sú opakovane použiteľné a sú dosť lacné na to, aby ich bolo možné obetovať v boji. Pokiaľ ide drony pre misie nízkej intenzity, americké letectvo vidí veľký potenciál na novovznikajúcom trhu s bezpilotnými systémami. Noví hráči na trhu začali poskytovať bezpilotné lietadlá s veľkou letovou vytrvalosťou, ktoré našli svoje uplatnenie v poľnohospodárstve, komunikáciách, ropnom a plynárenskom priemysle.

Ak však bude chcieť americké letectvo od budúceho roku začať nahradzovať lietadlá Reaper, môže naraziť na veľký odpor zo strany Kongresu. V návrhu rozpočtu na fiškálny rok 2021 sa totiž počíta s požiadavkou USAF na ďalších 24 dronov MQ-9. Predčasným ukončením tohto programu by sa znížil plánovaný počet vyrobených lietadiel Reaper z 363 na 339.

Predčasné odstavenie výrobnej linky by malo tiež významný finančný dopad na samotného výrobcu, ktorým je spoločnosť General Atomics. Ako uviedol Chris Pehrson, viceprezident spoločnosti pre strategický rozvoj, obstarávanie súčiastok, akými sú komunikačné vybavenie alebo motory, sa realizuje asi 22 mesiacov vopred, aby sa dali vyjednať čo najlepšie ceny. Pehrson upozornil, že takéto rozhodnutie, urobené na poslednú chvíľu," spôsobí narušenie všetkých investícií do dodávateľského reťazca.

Niektorí vysoko postavení generáli, pôsobiaci na Blízkom východe a v Afrike, tiež vyjadrili svoje obavy. Ak by sa v budúcom roku začalo s vyraďovaním lietadiel MQ-9 Reaper, tak budú chýbať kapacity na vykonávanie spravodajských služieb, dohľadu a prieskumných misií.

Zdroj: Could a commercial drone replace the MQ-9 Reaper? The Air Force is considering it.