Palubné stíhačky MiG-29K/KUB získali nové strely

13.12.2017

Ako uviedli predstavitelia štábu ruského námorníctva, integrácia rakiet Ch-31 do výzbroje lietadiel MiG-29K/KUB bola začiatkom jesene tohto roku ukončená.

Podmienky, akým je vystavené lietadlo pri vzlete zo zeme, sú výrazne odlišné od tých, ktoré na tento stroj a výzbroj vplývajú pri štarte z paluby lietadlovej lode. Preťaženia, ktoré vznikajú pri štarte a pristátí na skrátenej palube lode Admiral Kuznecov, sú podstate vyššie. Preto bolo potrebné upraviť samotnú raketu, ale aj stíhačky MiG-29K, ktoré získali vylepšené závesníky.

Strely Ch-31 majú premenlivý letový profil a dosahujú nadzvukovú rýchlosť, preto sú veľmi nebezpečným typom zbrane pre akéhokoľvek protivníka. Tieto rakety dosahujú trikrát vyššiu rýchlosť, ako je rýchlosť zvuku. To predstavuje značný problém pre prostriedky protivzdušnej obrany nepriateľa. Ch-31 získala preto v Rusku prezývku "Nadzvuková smrť".

Riadené strely Ch-31 boli zaradené do výzbroje koncom 80. rokov minulého storočia, v uplynulom období však prešli istou modernizáciou. Zdokonalil sa na navádzací systém, zvýšil sa ničivý účinok bojovej hlavice a vylepšením pohonného systému sa predĺžil dolet rakety.

Ch-31 sa vyrába v dvoch základných verziách - protirádiolokačná Ch-31P a protilodná Ch-31A.

Variant Ch-31P je určený na boj proti americkým systémom protivzdušnej obrany MIM-104 Patriot, MIM-23 Hawk a MIM-14 Nike-Hercules. Najnovšia verzia Ch-31PD má v porovnaní so svojim predchodcom oveľa väčší dolet, ktorý dosahuje až 250 km. Vyznačuje sa tiež vyššou rýchlosťou letu a spoľahlivejším navádzaním v podmienkach elektronického rušenia alebo v prípade dočasného vypnutia nepriateľského rádiolokátora.

Strela Ch-31A je určená na ničenie hladinových plavidiel rôznych tried s výtlakom do 4 500 ton. Zásah dvomi takýmito raketami by mal zničiť torpédoborec.

Osem rakiet má údajne potenciál zničiť aj lietadlovú loď. V takom prípade by bolo potrebné dostať do blízkosti lietadlovej lode minimálne štyri stíhačky MiG-29K, z ktorých každá by niesla jeden pár Ch-31A. Treba však dodať, že by išlo o mimoriadne náročnú úlohu. Hoci vývoj pokročil a ruským konštruktérom sa podarilo zvýšiť dolet týchto rakiet, moderná verzia Ch-31AD má stále dosah len 160 km.

MiG-29K môže byť vyzbrojený maximálne štyrmi strelami Ch-31. Avšak stíhačky, štartujúce z paluby lietadlovej lode, nebudú schopné kvôli vysokej hmotnosti Ch-31 (700 kg) vzlietnuť s viac ako dvomi strelami. V každom prípade sa integráciou týchto rakiet významne zvyšuje bojový potenciál palubných MiG-29K/KUB.

Zdroj: Морские истребители оснастили "сверхзвуковой смертью"