Piloti amerických Super Hornetov prehovorili o zostrelení sýrskeho Su-22

17.09.2017

K zverejneniu informácií došlo na poslednom sympóziu Tailhook Association, čo je organizácia, ktorá informuje verejnosť o úlohe amerických lietadlových lodí a námorného letectva vrámci národného obranného systému.

Pozvanie na sympózium prijal nielen poručík Michael "Mob" Tremel, ktorý sýrsky Suchoj zostrelil, ale aj zvyšní traja piloti, ktorí sa misie v ten deň zúčastnili. Udalosti, ktoré sa tam odohrali, spoločne vyrozprávali verejnosti. Stručný popis priebehu boja a toho, čo mu predchádzalo, sa nachádza v tomto článku.

Pripomeňme, že k incidentu došlo 18. júna 2017 a že po takmer dvoch dekádach išlo o prvý americký zostrel pilotovaného lietadla protivníka. Posledný potvrdený zostrel bol evidovaný v roku 1999 počas intervencie v Kosove, keď americký pilot F-16 zasiahol srbský MiG-29. Zároveň ide o prvé vzdušné víťazstvo stíhačky F/A-18E Super Hornet v boji.

Mob a jeho "dvojka" v ten deň vzlietli na svojich Super Hornetoch z paluby lietadlovej lode USS George H. W. Bush, ktorá sa práve nachádzala v Stredozemnom mori na juhu Kréty. Obaja piloti patrili pod letku VFA-87 "Golden Warriors" (Zlatí bojovníci). Boli vyslaní, aby poskytli priamu podporu spriateleným pozemným jednotkám.

Sprevádzala ich ďalšia dvojica pilotov na strojoch F/A-18C Hornet z letky VFA-37 "Bulls" (Býci). Misia sa začala ako každá iná a nič nenasvedčovalo tomu, že by pilotov malo niečo vytrhnúť z ich každodennej rutiny. Úlohou bolo útočiť na bojovníkov Islamského štátu a pomôcť chrániť spriatelené jednotky v Sýrii i Iraku.

Všetky štyri stíhačky sa vyhli ruským systémom protivzdušnej obrany, ktoré sa nachádzali pozdĺž pobrežia Sýrie a vydali sa severnou cestou (zrejme cez Turecko) do Sýrie. Piloti dostali hlásenie, že v okolí mesta al Tabqa sa sýrske vládne jednotky dostávali nebezpečne blízko k sýrskym demokratickým silám (Syrian Democratic Forces - SDF). SDF predstavuje alianciu kurdských, arabských, asýrskych, arménskych a turkménskych milícií založených počas občianskej vojny, ktoré sú podporované Spojenými štátmi.

Piloti čakali, či budú privolaní poskytnúť podporu týmto spriateleným jednotkám. V tom sa náhle objavil ruský Su-27, ktorý začal americkým pilotom krúžiť nad hlavami.

Mob, ktorý mal problémy so svojím zameriavacím kontajnérom, nemohol ozbrojencom na zemi nijako pomôcť a tak dostal na starosť ruskú stíhačku. Zvyšné tri stroje pokračovali v podpore pozemných síl. Mob prepol rádiolokátor svojho Super Hornetu do režimu vzduch-vzduch a začal sledovať Su-27. Zároveň skenoval pohľadom oblohu, aby zistil, či neprilietajú do oblasti ďalšie lietadlá.

V tom sa mu na radare zjavil ďalší objekt - rýchlo sa pohybujúce lietadlo, prichádzajúce od juhu priamo k nemu. Hoci Mob predpokladal, že ide o sýrsky stroj, rozhodol sa ešte pre vizuálnu identifikáciu. Pri pohľade z blízka sa ukázalo, že narazil na sýrsky stíhací bombardér Su-22.

Po identifikácii Suchoja sa Mob spojil s lietadlom včasnej výstrahy a riadenia E-3 Sentry, aby sýrskeho pilota upozornili, nech opustí oblasť. Lietadlo E-3 opakovane vysielalo sýrskemu stroju varovné signály, avšak sýrsky pilot nezmenil kurz. Mob preletel trikrát v tesnej blízkosti okolo Su-22 a vystrelil pre neho svetlice, aby jeho pilota upozornil, že musí urýchlene opustiť tento priestor. Avšak ani toto varovanie nezabralo.

V tej dobe sa už pilot Su-22 nachádzal v blízkosti spriatelených jednotiek, nasmeroval svoj stroj k zemi a začal zhadzovať bomby na sýrskych povstalcov podporovaných Spojenými štátmi. Mob sa nachádzal priamo za Suchojom, v ideálnej streleckej pozícii, a tak vypálil na lietadlo tepelne navádzanú raketu AIM-9X Sidewinder. Raketa vyletela zo závesníka Super Hornetu, avšak Mobovi ihneď zmizla z dohľadu. Bolo jasné, že sa na Suchoj "nezavesila".

Mob rýchlo prepol na radarom navádzanú AIM-120 AMRAAM a vystrelil znova. Raketa vybuchla pri zadnej časti trupu sýrskeho lietadla a prudko ho odhodila doprava a smerom dolu. Sýrsky pilot sa katapultoval a Mob rýchlo strhol svoj Super Hornet, aby sa vyhol troskám po explózii.

Mob a jeho "dvojka" si zrazu uvedomili, že sa nachádzajú hlboko vo vzdušnom priestore nepriateľa. Vážnosť situácie umocňoval fakt, že práve zostrelili sýrske lietadlo a v blízkosti sa ponevieral ruský Su-27. Preto rýchlo odhodili výzbroj určenú na ničenie pozemných cieľov a začali opatrne opúšťať miesto incidentu.

Obaja piloti zamierili k vzdušnému tankeru, aby si doplnili palivo, pričom pilot ruského Su-27 letel nad nimi a chvíľu ich sledoval. Po krátkom čase však obrátil svoj stroj a odletel preč. Po vypätej situácii boli americkí piloti celkom radi, že si nemusia dávať pozor pri pripájaní sa k ťažkopádnemu ramenu lietadla KC-135R, ale môžu komfortne použiť hadicu s veľkým košom, ktorú im spustil vzdušný tanker KC-10 Extender.

Zatiaľ čo Mob so svojou "dvojkou" dostali povolenie na návrat na palubu lietadlovej lode, dvojica Hornetov z letky "Býkov" odletetela smerom k Mosulu v Iraku, kde jedno z lietadiel bombardovalo pozície bojovníkov Islamského štátu.

Zo zverejnených informácií sú zaujímavé dve veci, ktoré stoja za pozornosť. Prvou je fakt, že sýrske lietadlo zaznamenal prvýkrát až palubný rádiolokátor amerického Super Hornetu. Z toho vyplýva, že americké letectvo v Iraku a Sýrii nie vždy prideľuje stíhacím pilotom počas misie lietadlá včasnej výstrahy a riadenia E-3 Sentry alebo E-2 Hawkeye, ktoré by im kryli chrbát.

Druhým faktom je, že moderná americká protilietadlová strela AIM-9X s infračerveným navádzaním zlyhala. Na základe zverejnených informácií nie je jasné, či raketu zmiatli staré sovietske svetlice alebo bola jednoducho nefunkčná. Americkí piloti síce nespomínali, že by Su-22 vypustil klamné ciele, ale ani to vyslovene nepopreli. AIM-9X je vybavená moderným navádzacím systémom a je málo pravdepodobné, že by sa nechala "oklamať" starým typom svetlíc. Pravdepodobnejším vysvetlením je, že strela bola poškodená a preto nefungovala tak, ako mala. Táto výzbroj podstupuje počas svojho životného cyklu mnohonásobné namáhanie pri tvrdom dosadnutí stíhačiek na palubu lietadlovej lode. Je teda celkom možné, že pri dlhodobejšom používaní došlo k poškodeniu navádzacieho systému strely.

Zdroj: Here's The Definitive Account Of The Syrian Su-22 Shoot Down From The Pilots Themselves