Piloti F-35 ukončili testovanie novej výzbroje

25.12.2017

Ako uviedol 20. decembra hovorca 421. testovacieho krídla (US Air Force), piloti F-35 úspešne ukončili letové skúšky zamerané na použitie novej výzbroje. Ide o dôležitý míľnik, ktorý významne priblížil lietadlá F-35 Lightning II k dosiahnutiu plných bojových spôsobilostí.

Tieto testy, zamerané na funkčnosť a presnosť jednotlivých typov výzbroje F-35, začali v júli 2013 a boli ukončené začiatkom tohto mesiaca. Jeden z hlavných cieľov týchto testov spočíval v overení, že všetky zbraňové systémy typu vzduch-vzduch a vzduch-zem sú plne kompatibilné s novým softvérom Block 3F.

Skúšky prebehli na všetkých troch verziách stíhačiek Lightning II - F-35A, F-35B a F-35C. Otestovalo sa viacero typov protilietadlových striel, ako sú radarom navádzané rakety dlhého dosahu AIM-120D, tepelne navádzané rakety krátkeho dosahu AIM-9X, ale aj britské tepelne navádzané strely AIM-132. Skúšky overili aj presnosť výzbroje typu vzduch-zem: laserom navádzané bomby Paveway IV a GBU-12, bomby s GPS navádzaním GBU-39 a GBU-31, ale aj kĺzavé bomby AGM-154.

Celkovo sa pri testovaní použilo 55 riadených rakiet a bômb. Skúšky prebiehali na vojenských strelnici amerického námorníctva západne od pobrežia Kalifornie, ale aj v oblasti známej ako China Lake v Kalifornii.

Ako uviedol podplukovník Tucker Hamilton, "F-35 dokázala, že je plne spôsobilá, zaútočiť presne tak, ako sme to chceli a presne tam, kde sme to chceli. Jedná sa o najzložitejšie misie, aké sme doteraz zrealizovali a toto prúdové lietadlo v ňom uspelo mimoriadne dobre."

Vrámci skúšok sa otestoval aj 25 mm kanón GAU-22. Variant F-35A nesie GAU-22 interne, zatiaľ čo F-35B a F-35C majú kanón upevnený v stealth kontajneri na vonkajšom závesníku. Funkčnosť tohto štvorhlavňového kanónu bola overená pri všetkých troch verziách F-35.

Úspešné ukončenie testov je kľúčové pre inštaláciu softvéru Block 3F. Ten umožní v blízkej budúcnosti dosiahnuť stíhačkám F-35 plné bojové spôsobilosti. Dosiahnutie tohto stavu je hlavne v záujme Spojených štátov a Izraela, ktoré už F-35 úspešne zaviedli do služby. Postupne sa k nim však budú pridávať aj ostatné krajiny, ktoré tieto moderné stíhačky objednali.

Zdroj: F-35 test pilots complete Weapons Delivery Accuracy flight trials