Pionier s GPS navádzaním odišiel do dôchodku

06.12.2019

Konvenčná riadená strela s plochou dráhou letu AGM-86C/D, ktorá tri desaťročia predstavovala základ arzenálu amerického letectva, bola 20. novembra stiahnutá z prevádzky.

AGM-86C/D Conventional Air-Launched Cruise Missile (CALCM) sa zrodila z programu vývoja jadrovej strely s plochou dráhou letu, ktorý prebiehal od 70. rokov minulého storočia. Výsledkom tohto programu bola AGM-86B s nukleárnou hlavicou, ktorá v súčasnosti zostáva naďalej súčasťou výzbroje bombardérov B-52. Čoskoro po zavedení AGM-86B sa ukázalo, že strela má potenciál niesť oveľa väčšie užitočné zaťaženie, ako je len nukleárna hlavica, aj keď za cenu nižšieho doletu. Z toho dôvodu bol v polovici osemdesiatych rokov spustený program CALCM. Jeho výsledkom bol vznik historicky prvej leteckej munície s GPS navádzaním. AGM-86C bola za prísneho utajenia prvýkrát bojovo nasadená v roku 1991 počas operácie Púštna búrka (Desert Storm). Neskôr bola použitá aj v operáciách Desert Strike, Desert Fox, Allied Force, Enduring Freedom a Iraqi Freedom.

Strela CALCM, ktorá využíva družicový systém GPS, inerciálny navigačný systém a terénnu navigáciu, síce prešla v priebehu rokov viacerými vylepšeniami, je však už stará tri desaťročia. Navyše konštrukčne vychádza zo strely, ktorá je ešte o desať rokov staršia. To znamená, že jej údržba je čoraz ťažšia a nákladnejšia. Absencia najmodernejší stealth prvkov a ďalších moderných navigačných vylepšení znamená, že CALCM je dnes oveľa zraniteľnejšia ako v minulosti. Preto ju americké letectvo nahradilo modernejšou AGM-158 JASSM od spoločnosti Lockheed Martin.

Strela JASSM má množstvo vylepšení, vrátane veľmi nízkej efektívnej odrazovej plochy a pasívneho infračerveného navádzania, vďaka čomu je oveľa viac schopná prežiť na modernom bojisku a presnejšie zasiahnuť cieľ. JASSM síce nemôže niesť hlavicu s takou hmotnosťou ako CALCM, napriek tomu moderná konštrukcia jej bojovej časti umožňuje dosiahnuť podobný ničivý účinok. Základná verzia JASSM má tiež kratší dolet, ale vylepšená JASSM-ER už má dosah takmer 1 000 km, čo sa už približuje k CALCM (dolet asi 1 100 km). Pritom dnes je už vo vývoji ďalší variant JASSM-XR, ktorý bude podstatne väčší ako JASSM-ER. Ten by mal mať dolet viac ako 1 600 km a väčšiu hlavicu s hmotnosťou asi 900 kg. JASSM-XR by mal byť zavedený do služby okolo roku 2023. Americké letectvo tak vyradením CALCM nestráca zo svojich spôsobilostí príliš veľa a vzniknutú medzeru čoskoro zaplní JASSM-XR.

Popri JASSM Spojené štáty v súčasnosti vyvíjajú aj strelu LRSO (Long-Range Stand-Off), ktorá nahradí v úlohe jadrovej zbrane AGM-86B ALCM. LRSO bude mať tiež konvenčný variant, ktorý bude disponovať najnovšími navigačnými technológiami, stealth prvkami a modernou bojovou časťou. Táto strela by mala byť vo výzbroji amerického letectva okolo roku 2030.

Rodina striel AGM-86 predstavovala vo svojej dobe obrovský skok v spôsobilostiach USAF. Vývoj technológií však napreduje a v súčasnosti už má väčší zmysel nákup špičkových moderných striel ako údržba tých zastaraných. Je potrebné mať na zreteli hlavne to, že riadené strely odpaľované z bezpečnej vzdialenosti budú hrať hlavnú úlohu pri prelomení protivzdušnej obrany nepriateľa v počiatočnej fáze akéhokoľvek veľkého konfliktu.

Nie je úplne jasné, koľko AGM-86 zostáva v súčasnosti vo výzbroji amerického letectva, ale prehľad z augusta 2019 uvádza nasledovné počty:

1. 536 kusov AGM-86B,

2. 186 kusov AGM-86C,

3. 34 kusov AGM-86D.

Z toho je možné odvodiť, že USAF príde asi o 220 striel AGM-86C/D. Pripomeňme však, že bombardér B-52 je pri konvenčnom bombardovaní schopný niesť až 20 striel JASSM (6 pod každým krídlom a 8 na  vnútornom rotačnom závesníku). Preto možno povedať, že v kombinácii s vylepšenými schopnosťami týchto stealth striel nebola B-52 nikdy lepšie vyzbrojená pre konvenčné útoky z väčšej vzdialenosti, ako je tomu dnes.

Zdroj: The AGM-86C Cruise Missile That Introduced GPS Guided Weaponry Is Bowing Out Of Service