Plán sériovej výroby nového Gripenu pre Brazíliu

22.10.2017

V októbri 2014 uzavrela Brazília so švédskym Saabom zmluvu vo výške 5,4 miliárd amerických dolárov. Predmetom tohto kontraktu je nákup 36 lietadiel JAS-39E/F Gripen, ktorých výroba by sa mala začať už onedlho.

Brazília objednala celkovo 28 jednomiestnych stíhacích lietadiel JAS-39E a osem dvojmiestnych JAS-39F. Spoločnosť Saab vyrobí vo svojom závode v Linköping prvých 13 stíhačiek - 12 jednomiestnych a 1 dvojmiestnu. Na výrobe zvyšných lietadiel sa už bude podieľať aj brazílska spoločnosť Embraer so závodom v Gavião Peixoto.

Prvým postaveným brazílskym lietadlom bude JAS-39E, ktorého let je naplánovaný na júl 2019. Dvojmiestny JAS-39F by mal prvýkrát vzlietnuť v októbri 2021 a Brazília ho využije na testovanie a certifikáciu. Zároveň má byť do novembra 2021 vyrobených ďalších 11 kusov JAS-39E.

Súčasne vyškolí Saab 350 brazílskych technikov a robotníkov. V tomto období vyrobí švédska firma ďalších osem súprav stíhacích lietadiel, ktoré však už budú poskladané v brazílskom Embraeri. Posledných 15 stíhačiek už bude vyrobených samostatne Brazíliou v továrni v Gavião Peixoto.

O obstaranie stíhacích lietadiel JAS-39 majú záujem aj vzdušné sily Slovenskej republiky. Ide však o staršie verzie JAS-39C/D, ktoré by v súčasnosti firma Saab ešte mohla vyrobiť.

Podľa slov generálneho tajomníka služobného úradu ministerstva obrany Jána Hoľka sa však slovenská vláda nebude touto témou zaoberať v blízkej budúcnosti. "Tak ako pán predseda vlády uviedol, nie je to úloha dnešného dňa. Viete, že pán minister obrany Peter Gajdoš písal list na Úrad vlády SR, aby posunul túto dobu. Pán predseda vlády sa vyjadril, že toto je otázka rokov 2022 až 2023," povedal Hoľko.

V kontexte harmonogramu výroby nových JAS-39E/F sa však naskytá otázka, či v rokoch 2022 - 2023 bude ešte možné vo firme Saab objednať aj staršie verzie Gripenov (C a D). Okrem Brazílie totiž potrebuje JAS-39E aj švédske letectvo, ktoré požaduje, aby v rokoch 2019 až 2027 bolo dodaných 60 kusov. Je teda celkom pravdepodobné, že v roku 2023 už nebudú verzie C a D vo výrobe. Slovensku tak nezostane iná možnosť ako kúpiť moderné JAS-39E/F.

To by samé o sebe nebol zlý scenár, tu však naša krajina narazí na finančné obmedzenia. Slovenská republika plánuje na nákup 14 stíhačiek vyčleniť sumu približne 1,1 miliardy eur. To však znamená, že musí obstarať jedno stíhacie lietadlo do sumy 78,6 milióna eur. Jednotková cena brazílskych Gripenov sa ale nachádza na úrovni asi 128 miliónov eur. Je preto otázne, či Slovensko nebude musieť o pár rokov znovu prehodnotiť svoje potreby a nájsť nejakú inú alternatívu.

Zdroj: Brazil reveals Gripen production schedule, Embraer's manufacturing role