Počas izraelského náletu na Sýriu bolo zostrelené ruské lietadlo

18.09.2018

Počas včerajšieho leteckého útoku izraelských vzdušných síl na Sýriu náhle zmizlo z obrazoviek radarov ruské vojenské lietadlo Iliušin Il-20.

Iliušin Il-20M
Iliušin Il-20M

Stalo sa to približne o 23:00 miestneho času, keď na objekty v provincii Lázikíja zaútočila štvorica izraelských lietadiel F-16. Spojenie s Il-20 sa prerušilo počas jeho letu základňu Humajmím nad Stredozemným morom, vo vzdialenosti asi 35 kilometrov od pobrežia. Všetkých 15 členov posádky ruského prieskumného lietadla zahynulo.

Predstavitelia USA ihneď potvrdili, že do incidentu neboli Spojené štáty zapojené a že ruské lietadlo bolo neúmyselne zostrelené raketou sýrskej protivzdušnej obrany.

Ruské ministerstvo obrany však informovalo, že lietadlo Il-20 sa stratilo z radarov približne v rovnakej dobe ako boli z francúzskej fregaty Auvergne, plaviacej sa v danej oblasti, vystrelené rakety. Auvergne je fregata triedy Aquitaine, ktorá na svojej palube nesie riadené strely s plochou dráhou letu MdCN ako aj rakety zem-vzduch Aster 15. V apríli 2018 sa jej sesterská loď Languedoc zúčastnila masívneho raketového útoku pod vedením USA proti skladom chemických zbraní v Sýrii. Francúzska vláda však kategoricky odmietla akékoľvek zapojenie do včerajšieho incidentu zostrelenia ruského lietadla.

Nakoniec ruské ministerstvo obrany prostredníctvom svojho hovorcu Igora Konašenkova potvrdilo, že Il-20 bolo zostrelené raketou sýrskeho protivzdušného systému S-200. To však nebránilo Moskve prísť s ďalším absurdným obvinením, že za incident nesie plnú zodpovednosť Izrael. Jeho stíhačky, ktoré sa zúčastnili bombardovania sýrskych cieľov, sa údajne kryli pred strelami sýrskej PVO za lietadlom Il-20. Izraelské stíhačky údajne využili fakt, že majú oveľa nižšiu efektívnu odrazovú plochu ako Il-20 a sýrske strely zem-vzduch sa tak omylom naviedli na ruské lietadlo.

Schéma izraelského útoku, ktorú poskytlo ruské ministerstvo obrany
Schéma izraelského útoku, ktorú poskytlo ruské ministerstvo obrany

Predstava, že Izrael využil lietadlo Il-20 na krytie svojich stíhačiek, je málo pravdepodobná. Z vyššie uvedeného obrázku je zrejmé, že načasovanie takejto operácie bez koordinácie s posádkou Il-20 by bolo značne obtiažne. Mohlo však dôjsť k tomu, že Izrael vypustil z oblasti Stredozemného mora svoju muníciu v rovnakom čase, ako sa do tejto oblasti dostalo aj ruské lietadlo Il-20.

Túto verziu udalostí však Izrael odmieta. Hovorca izraelského letectva potvrdil, že ruské lietadlo, ktoré bolo neskôr zostrelené, sa počas izraelského náletu v oblasti operácie vôbec nenachádzalo. Taktiež uviedol, že v čase zostrelu Il-20 sa už stíhačky F-16 nachádzali v izraelskom vzdušnom priestore. Ako ďalej dodal, "Izrael sa s ruskou vládou podelí o všetky relevantné informácie, aby preskúmala incident a potvrdila fakty v tomto vyšetrovaní".

Izrael zo zostrelu Il-20 viní hlavne režim Baššára Assada, ale obvinil aj Irán a libanonskú militantnú skupinu Hizballáh, ktoré incident spôsobili tým, že v Sýrii vôbec pôsobia. Vo vyhlásení izraelských vzdušných síl sa uvádza, že "počas nočnej operácie sa ich stíhacie lietadlá zamerali na zariadenia sýrskych ozbrojených síl, z ktorých mali byť Hizballáhu dodané  systémy na výrobu presných a smrtonosných zbraní". "Tieto zbrane mali byť použité na útok proti Izraelu a predstavovali pre krajinu neprípustnú hrozbu."

Izraelské nálety na Sýriu

Izraelské stíhačky podnikajú pravidelné nálety, aby zabránili nasadeniu iránskych rakiet z územia Sýrie. Len za uplynulých 18 mesiacov uskutočnili asi 200 leteckých útokov na ciele v Sýrii. Počas jednej z februárových misií sa sýrskej protivzdušnej obrane podarilo zostreliť izraelskú stíhačku. Išlo o prvý prípad, kedy Sýria zasiahla lietadlo F-16I Sufa a tento úspech možno s veľkou pravdepodobnosťou pripísať Rusku, ktoré sa netají tým, že sýrsku PVO, pozostávajúcu zo starších sovietskych systémov, značne zmodernizovalo.

Podľa informácií z ruského ministerstva obrany sa izraelské F-16 priblížili k Sýrii letom v nízkej výške z oblasti Stredozemného mora a použili kĺzavé bomby GBU-39. Ide o kĺzavé bomby, ktoré po odhodení vysunú krídelká a dokážu tak ničiť pozemné ciele aj na väčšie vzdialenosti. Pri vypustení z väčšej výšky môžu zasiahnuť stacionárny cieľ až na vzdialenosť 110 km.

Iliušin Il-20

Il-20 je lietadlo rádioelektronického a optického prieskumu, ktoré bolo vyvinuté v Sovietskom zväze a zavedené v roku 1969. Do roku 1976 bolo vyrobených 20 lietadiel tohto typu. Podľa dostupných informácií z ruských médií, v roku 2015 prevádzkovalo Rusko už len 15 lietadiel Il-20. Ruské letectvo malo v pláne nahradiť tieto stroje modernejšími Tu-214R, z ktorých sa však zatiaľ vyrobili iba dva kusy. Namiesto vyradenia sa tak Rusko rozhodlo pre hĺbkovú modernizáciu, pričom prvý zmodernizovaný Il-20M bol ozbrojeným silám odovzdaný v máji tohto roku.

Il-20 je vybavené širokou škálou antén, infračervených a optických senzorov, radarmi s bočným vyžarovaním a satelitným komunikačným systémom pre zdieľanie dát v reálnom čase. Počas misií v Sýrii tieto lietadlá zrejme odpočúvajú komunikáciu medzi militantmi z Islamského štátu a určujú ich pozície. Podľa zverejnených informácií Rusko včera prišlo o lietadlo s registračným číslom RF-93610, ktoré bolo vyrobené v roku 1973.

Zdroj:

Russia Reports Il-20M "Coot-A" Electronic Intelligence Aircraft Lost in Syria During Israeli Air Strike Near Latakia

Russian IL-20 Surveillance Plane Went Down Off Syrian Coast During Israeli Missile Barrage

Российский самолет Ил-20 ошибочно сбит сирийской ПВО