Poľsko objednalo ďalšie cvičné stroje

18.12.2018

Minulý piatok uzavrelo Poľsko zmluvu v hodnote 130 mil. eur na nákup štyroch cvičných lietadiel Alenia M-346 Master. Stroje by mali byť dodané do konca roku 2022 a poľské letectvo tak rozšíri svoju letku cvičných M-346 z dvanásť na šestnásť kusov.

Pripomeňme, že prvých osem strojov objednalo poľské letectvo vo februári 2014. Dodávky začali v decembri 2016, ale oficiálne bol tento typ zavedený do služby až o rok neskôr. Dôvodom boli kvôli problémy s palubným softvérom, v dôsledku čoho boli tieto lietadlá takmer rok uzemnené.

V súčasnosti sú nové stroje dislokované na 41. základni cvičného letectva v Dębline. Minulý mesiac sa na tejto základni konal slávnostný ceremoniál, počas ktorého prvá dáma Poľska Agata Kornhauser-Duda formálne pomenovala lietadlo názvom "Bielik".

Začiatkom tohto roku objednalo Poľsko ďalšie štyri lietadlá, čím sa ich počet v najbližších rokoch zvýši na 12. V kontrakte, dohodnutom minulý týždeň, sú zahrnuté aj vylepšenia pre týchto dvanásť strojov. Ide o modernizáciu systému vlastný-cudzí na štandard NATO STANAG 4193 Edition 3.

Nákupu talianskych M-346 predchádzali zdĺhavé diskusie, ktoré vznikli po zániku domáceho programu Iryda I-22. Pôvodne mal práve tento typ nahradiť zastarané cvičné prúdové lietadlá TS-11 Iskra, ktoré vyvinul v šesťdesiatich rokoch poľský letecký závod PZL-Mielec.

Zavedenie modelu M-346 prináša revolúciu vo výcviku poľských stíhacích pilotov a eliminuje potrebu ich vyslania do USA, kde doteraz trénovali na amerických strojoch T-38 Talon. Spolu s nákupom prvých ôsmich lietadiel M-346 prešla výraznou modernizáciou aj letecká základňa Dęblin. Boli postavené nové hangáre spolu s ubytovaním pre pilotov, ako aj letisková veža a nová vojenská budova. Rozsah tejto modernizácie je porovnateľný s vylepšeniami na základniach, kde má poľské letectvo dislokované stíhačky F-16.

Lietadlá M-346 Bielik sa čoskoro stanú základom pri výcviku vojenských pilotov. Dôjde k tomu najneskôr v rokoch 2021-2022, kedy majú byť definitívne vyradené všetky stroje TS-11 Iskra.

M-346 predstavuje nadzvukové cvičné lietadlo, ktoré dosahuje maximálnu rýchlosť 1,1 Machu. Jeho pohon zabezpečuje dvojica dvojprúdových motorov Honeywell F124-GA-200, z ktorých každý má ťah 28 kN. Stúpavosť lietadla je 111 m/s a maximálny dostup presahuje 13 700 m.

Toto lietadlo bolo navrhnuté tak, aby spĺňalo požiadavky na špičkové cvičné stíhacie lietadlo s vlastnosťami a výkonmi, ktoré umožňujú kvalitný letecký výcvik pilotov najmodernejších stíhacích lietadiel. Riadenie lietadla s využitím systému FBW (Fly By Wire) v kombinácii s optimálnou aerodynamickou konfiguráciou umožňuje vynikajúcu manévrovatelnosť a ovládatelnosť i na veľkých uhloch nábehu (viac ako 30°).

Cekovo bolo doteraz objednaných 76 lietadiel tohto typu, pričom okrem Poľska ich používa aj Taliansko, Izrael a Singapur.

Zdroj: Poland exercises option for four more M-346 jet trainers, to upgrade existing fleet