Ponesie F-35 interne viac výzbroje?

05.05.2019

Nový závesník, nazvaný Sidekick, umožní stíhačkám F-35 niesť v zbraňových šachtách o 50% viac rakiet typu vzduch-vzduch. F-35 by si tak mohli zachovať stealth konfiguráciu a namiesto štyroch striel AIM-120 AMRAAM by ich uniesli až šesť.

Lietadlá piatej generácie, ako sú F-22 Raptor alebo F-35, majú špeciálne tvarovaný trup, ktorý minimalizuje ich radarový odraz. Aj najmenšia zmena vonkajšieho vzhľadu stíhačky môže spôsobiť, že lietadlo bude podstatne skôr detegované nepriateľským radarom. Tento prístup prináša dosť vážne obmedzenie, ktoré spočíva v tom, že lietadlá už nemôžu mať pod krídlami zavesené rakety a bomby. Namiesto toho ich musia mať ukryté v zbraňových šachtách zabudovaných do trupu. Toto nemusí byť problém, ak sa početné letectvo, akým je napríklad US Air Force, stretne so slabým protivníkom. Ak by však americké letky stíhačiek F-35 narazili na silných protivníkov (Rusko, Čína) s pokročilými stíhacími lietadlami, mohli by sa ocitnúť v taktickej nevýhode.

Jedným z nedostatkov stíhačky F-35 je relatívne nízky počet rakiet vzduch-vzduch, ktoré môže niesť interne. F-35 môže byť v súčasnosti vyzbrojená maximálne štyrmi protilietadlovými strelami stredného dosahu AIM-120 AMRAAM. Z hľadiska množstva výzbroje, ktorú mohli niesť stíhačky štvrtej generácie (až 8 rakiet vzduch-vzduch), to predstavuje krok späť.

F-35 síce môže mať na koncoch krídel zavesené po jednej rakete AIM-9X Sidewinder s tepelným navádzaním, v takom prípade ale zvyšuje svoju efektívnu odrazovú plochu. V podobnej konfigurácii leteli v severovýchodnom Iraku americké stíhačky F-35, ktoré 30. apríla uskutočnili nálet na sieť tunelov patriacich bojovníkom Islamského štátu. V tomto konkrétnom prípade sa však F-35 nemuseli starať sa o to, aby neboli odhalené radarom. Práve naopak, okrem externých rakiet boli vybavené aj špeciálnymi odrážačmi, ktoré zvyšujú ich efektívnu odrazovú plochu. Dôvodom je fakt, že v susednej Sýrii sa nachádza viacero ruských spravodajských platforiem, ktoré dokážu zozbierať potrebné dáta a na základe nich určiť radarový popis týchto stealth lietadiel.

V každom prípade, stíhačky F-35 sa v budúcnosti nepochybne zúčastnia aj misií, kde bude nevyhnutné letieť v stealth konfigurácii a možnosť niesť viac výzbroje v interných šachtách sa zíde. Závesník Sidekick však bol vyvinutý ako súkromná iniciatíva firmy Lockheed Martin a nie na základe objednávky amerického letectva. Zatiaľ nie je jasné, kedy sa začne s integráciou do týchto lietadiel. Určite sa však bude týkať iba verzií F-35A a F-35C, pretože u variantu s krátkym vzletom a zvislým prístátím F-35B to nebude možné kvôli zdvihovému dúchadlu. V horizonte niekoľkých rokov by však Sidekick mohol byť významným modernizačným prvkom, ktorý posunie potenciál F-35 na vyššiu úroveň.

Zdroj: A New Weapons Rack Just Increased the F-35's Missiles by 50 Percent