Pri Riazani havaroval ruský dron Orion

18.11.2019

V sobotu sa v blízkosti bytového domu v dedine Listvjanka (riazaňský región) zrútilo bezpilotné lietadlo Orion. Dron dopadol asi 70 metrov od bytovky a našťastie neboli hlásené žiadne zranenia.

Prototyp s palubným číslom 05 havaroval počas skúšobného letu. Dôvody nehody sa objasňujú, ale podľa predbežnej verzie ide o zlyhanie techniky. Problémy s dronom údajne začali ešte pred pristátím na letisku Protasovo a vedľajším faktorom mohol byť bočný vietor.

Nemenovaný zdroj uviedol, že podobný incident sa predtým vyskytol v neďalekej dedine Salkovo. Vtedy sa Orion údajne zrútil do záhrady.

Pripomeňme, že vývoj Orionu začal v októbri 2011, kedy ruské ministerstvo obrany podpísalo zmluvu s firmou Tranzas (dnes Kronštadt). Predmetom zmluvy bola realizácia vývojových prác v rámci projektu Inochodec, ktorého cieľom bolo vytvoriť prieskumný bezpilotný letecký systém s hmotnosťou asi 1 tony. Letové skúšky prvého prototypu Orion sa začali na jar roku 2016.

Koncom augusta tohto roku uviedol Sergej Bogatikov, generálny riaditeľ spoločnosti Kronštadt, že začínajú pracovať na spustení sériovej výroby Orionu. Dodávka prvého systému bola naplánovaná na koniec tohto roku. V kontexte havárie zo 16. novembra je však otázne, či sa tento termín podarí splniť. Je celkom pravdepodobné, že ruská armáda nový systém neprevezme, kým nebudú závodné skúšky úspešne ukončené.

Orion je určený na vojenský prieskum, hliadkovanie, vzdušné vyhodnotenie výsledkov útoku, ale aj topografický prieskum. V bojovej konfigurácii môže niesť muníciu s hmotnosťou 25 a 50 kg. Maximálna vzletová hmotnosť dronu je 1100 kg, pričom maximálne užitočné zaťaženie predstavuje 250 kg. Orion letí rýchlosťou až 200 km/h a jeho dostup je približne 8000 m. Pri štandardnom užitočnom zaťažení (60 kg) dokáže hliadkovať až 24 hodín. Pracovníci pozemnej riadiacej stanice môžu ovládať lietadlo na vzdialenosť 250 km.