Prvá japonská F-35A predstavená verejnosti

29.06.2017

Prvá stíhačka F-35 od spoločnosti Lokheed Martin vyrobená v Japonsku bola predstavená verejnosti.

Toto prvé lietadlo japonskej výroby dostalo pomenovanie AX-5 a s jeho produkciou sa začalo v decembri 2015. Montážna linka patrí spoločnosti Mitsubishi Heavy Industries a nachádza sa v meste Nagoya. Hlavná produkcia stíhačiek F-35 sa realizuje v továrni Fort Worth v Texase. Mimo územia USA sa montážne závody nachádzajú iba v Japonsku a Taliansku (v Cameri).

Japonské letectvo objednalo celkovo 42 lietadiel s konvenčným vzletom a pristátím F-35A, pričom 38 z nich bude vyrobených Nagoyi. Okrem montáže lietadiel by mal tento závod zabezpečovať aj údržbu, opravy a modernizáciu stíhačiek F-35 pre celý severoázijský región. Treba však dodať, že okrem Japonska momentálne žiadna z krajín tohto regiónu nemá F-35 objednané.

Japonsko tak získa späť nielen časť peňazí, ktoré investuje do nákupu F-35, ale aj posilní technologickú vyspelosť domáceho obranného priemyslu. Navyše, v prostredí čoraz ťažších bezpečnostných podmienok, kedy zavádza stíhačky 5. generácie Čína a čoskoro Rusko, získava Japonsko lietadlo s mimoriadne pokročilými schopnosťami.

Zdroj: Japan rolls out first domestically built F-35