Prvá poľská F-35 môže byť dodaná už v roku 2024

05.09.2019

Hoci Poľsko ešte neuzavrelo záväznú objednávku na nákup amerických stíhacích lietadiel 5. generácie F-35A, výrobný plán už počíta s tým, že prvé štyri stroje by mohli byť Poľsku dodané v roku 2024.

Autor: Bartosz Glowacki
Autor: Bartosz Glowacki

Uviedol to Greg Ulmer, viceprezident a generálny riaditeľ spoločnosti Lockheed Martin, zodpovedný za program F-35. Toto vyhlásenie zaznelo na 27. medzinárodnom veľtrhu obranného priemyslu MSPO 2019, ktorý sa v týchto dňoch koná v poľskom Kielce.

Lietadlá pre Poľsko by pochádzali zo 16. výrobnej várky a išlo by o štandard Block 4. V porovnaní so staršími verziami bude Block 4 vybavený novým počítačom, dodatočnou výzbrojou a systémami. Zároveň bude možné lietadlá v tomto štandarde vyzbrojiť až šiestimi protilietadlovými raketami AIM-120 AMRAAM namiesto štyroch, ktoré môžu niesť v súčasnosti.  

Prvé štyri poľské F-35A zrejme nebudú hneď dislokované v Poľsku, ale zostanú na americkej základni Luke v Arizone, kde poslúžia na výcvik poľských pilotov a technického personálu. Prvá letka, pozostávajúca zo 16 stealth stíhačiek, by mohla byť kompletná v roku 2026, kedy sa očakáva aj zaradenie tohto typu do poľského letectva. Lietadlá druhej letky by mali byť dodané do roku 2030. V tej dobe by tak poľské vzdušné sily mohli disponovať už 32 stíhačkami F-35A, ktoré nahradia 21 zastaraných sovietskych stíhačiek MiG-29 a 26 stíhacích bombardérov Su-22. Okrem toho bude poľské letectvo naďalej prevádzkovať 48 amerických stíhacích lietadiel F-16C/D Block 50+.

Paradoxom je, že v čase, keď bude Slovensko zavádzať stíhacie lietadlá generácie 4+ v podobe F-16 Block 70/72, tak náš severný sused už začne prezbrojovať na stroje piatej generácie. Poľsko však nemusí byť jediným prevádzkovateľom F-35 v regióne strednej Európy. Začiatkom tohto roku sa v maďarských médiách objavili špekulácie, že Budapešť má tiež záujem o nákup tohto typu. Je preto možné, že ešte pred rokom 2026, kedy vyprší prenájom švédskych Gripenov, objedná Maďarsko práve F-35A.