Prvé bojové nasadenie amerických F-35B

28.09.2018

Dňa 27. septembra uskutočnili lietadlá americkej námornej pechoty F-35B nálet na pozemné ciele v Afganistane. Ide o historicky prvé bojové nasadenie amerických F-35B.

Stíhačky vzlietli z výsadkovej lode USS Essex (trieda Wasp), ktorá sa nachádzala v Arabskom mori. Išlo o stroje z letky VMFA-211, ktoré ešte pred pár dňami vykonali prieskumné misie pri pobreží Somálska v plnej bojovej konfigurácii.

K prvému ostrému nasadeniu F-35B došlo tri roky po tom, ako tieto lietadlá, zaradené pod americkú námornú pechotu, dosiahli počiatočné operačné spôsobilosti. Hoci spočiatku bolo zverejnené iba to, že F-35 zrealizovali letecký útok na statické ciele v Afganistane, z najnovších informácií vyplýva, že stíhačky poskytovali leteckú podporu pozemným jednotkám.

Z úvodných vyhlásení amerického velenia nebolo tiež známe, aká výzbroj bola pri nálete použitá. Podľa najnovšie zverejnených záberov to však boli presne navádzané bomby GBU-32 JDAM, GBU-12 Paveway II a kanón GAU-22.

Otázkou zostáva, či stíhačky v Afganistane pristáli a natankovali priamo na zemi alebo či doplnili palivo vo vzduchu pomocou lietadiel KC-135.

Najväčší otáznik však visí nad zmyslom použitia F-35 vo vzdušnom priestore Afganistanu, ktorý vôbec nevyžaduje pokročilé schopnosti drahých stealth lietadiel. Po poslednom nasadení F-22 v Afganistane, sa objavili kritici, ktorí poukazovali na to, že tieto lietadlá 5. generácie by nemali byť používané na ničenie tovární na výrobu narkotík.

Bez ohľadu na možnú kritiku však treba povedať, že tieto nálety poskytli pilotom F-35 cennú príležitosť, aby si s minimálnym rizikom prešli jednotlivé fázy bojovej misie. To nepochybne pomôže precvičiť a zdokonaliť taktiku, techniky a postupy pre budúce operácie. Odskúšanie týchto postupov bolo určite hlavným dôvodom včerajšieho nasadenia.

Druhý dôvod sa mohol skrývať za nedávnym nasadením izraelských F-35I Adir v Sýrii. F-35 izraelských vzdušných síl sa tak zapísali do histórie tým, že si ako prvé prešli bojovým krstom. Pre americkú námornú pechotu, ktorá so stíhačkami F-35B dosiahla počiatočné operačné spôsobilosti ešte 31. júla 2015, muselo byť veľkým sklamaním, že práve ich piloti ako prví nedostali šancu preveriť tieto nové stroje v boji.

V oficiálnom videu zo včerajších príprav na vzlet stíhačiek, ktoré námorná pechota zverejnila, sa objavila drobná kuriozita. Na jednom z lietadiel v oblasti pod kabínou, kde zvyčajne býva napísané meno pilota, bol nápis "Lt. Col. C.K." Otis 'Raible". Toto meno odkazuje na príslušníka námornej pechoty, ktorý zahynul pri útoku Talibanu na tábor Bastion. Tento tábor, ktorý sa neskôr stal hlavnou základňou americkej námornej pechoty v Afganistane, čelil v roku 2012 útoku povstalcov, pri ktorom boli zranení 17 vojaci a dvaja zomreli. Jednou z obetí bol práve Raible, ktorého si včera piloti F-35B týmto spôsobom uctili.

Zdroj:

Marine F-35Bs Fly First-Ever Strike Missions Against 'Fixed Targets' in Afghanistan

The Marine Corps' F-35 Combat Debut Was Flown In Honor Of A Fallen Hero