Prvé Mi-28UB schádzajú z výrobnej linky

03.09.2017

Ako uviedla 22. augusta ruská spoločnosť Vertoľoty Rosiji, prvé sériovo vyrobené vrtuľníky Mi-28UB zišli z produkčnej linky a začína sa ich testovanie.

Mi-28UB je cvične-bojový variant útočného vrtuľníka Mi-28N "Nočnoj ochotnik" (v preklade "Nočný lovec"). Mi-28UB sa od Mi-28N odlišuje dvojitým hydromechanickým riadiacim systémom, ktorý umožňuje ovládať vrtuľník nielen zo zadnej, ale aj z prednej kabíny. V prednom kokpite, kde v štandardnej bojovej verzii sedí zbraňový operátor, je v cvične-bojovom variante miesto inštruktora. Avionika a komunikačné systémy Mi-28UB prešli modernizáciou a kokpit má vylepšenú balistickú ochranu. Mi-28UB tak môže byť využitý nielen na výcvik pilotov, ale aj na priamu podporu pozemných vojsk alebo na ničenie tankov a obrnenej techniky.

Zmluvu na nákup 24 vrtuľníkov Mi-28UB uzavrelo ruské ministerstvo obrany v apríli 2016 a prvých 8 strojov by malo byť dodaných ruskému letectvu do konca tohto roku. Celá objednávka má byť vyplnená do konca roku 2018 a po nej bude pravdepodobne podpísaná zmluva na ďalšiu várku. Ako uviedol veliteľ ruského letectva Viktor Bondarev, "Rusko nakúpi do roku 2020 približne 40-60 nových helikoptér Mi-28UB".

Výcvik ruských pilotov doteraz prebiehal na ľahkých viacúčelových vrtuľníkoch Ansat-U. Po zavedení Mi-28UB však budú mať piloti možnosť cvičiť priamo na bojovom stroji.

Prvým útvarom, ktorý stroje Mi-28UB získa, bude 344. centrum bojovej prípravy a preškoľovania letového personálu v Toržoku. Zaujímavosťou je, že ruské letectvo plánuje vrtuľníky Mi-28UB ešte v tomto roku nasadiť aj do ostrých bojov v Sýrii.

Mi-28 je dvojmiestny bojový vrtuľník, ktorý by mal v budúcnosti v ruskom letectve nahradiť stroje Mi-24. Dosahuje maximálnu rýchlosť okolo 300 km/h a jeho dostup je asi 5600 m. Pod nosom vrtuľníka je umiestnený 30 mm kanón Šipunov 2A42, ktorý má efektívny dostrel 1500 m proti pozemnej technike a 2500 m proti vzdušným cieľom. Po stranách kanóna sú uložené dva zásobníky na 250 kusov nábojov, čo je relatívne málo v porovnaní s 1200 nábojmi amerického vrtuľníka AH-64 Apache. Svoj americký proťajšok však výrazne predčí v množstve rakiet, ktorými môže byť vyzbrojený. Pod krídlami môže mať zavesených 16 riadených protitankových striel Ataka-V s dosahom 6 km. Okrem nich unesie ešte 40 neriadených rakiet S-8 alebo 10 rakiet S-13.

Ku koncu minulého roka disponovalo ruské letectvo 82 vrtuľníkmi Mi-28, pričom niekoľko z nich nasadilo aj vo vojne v Sýrii. Minimálne jeden tento stroj sa zúčastnil v marci 2016 bojov o Palmýru, pri ktorých raketami ostreľoval pozície bojovníkov Islamského štátu. O mesiac neskôr prišlo Rusko o jeden z týchto vrtuľníkov, keď počas misie v okolí mesta Homs z neznámych príčin havaroval. Ani jeden z členov posádky túto nehodu neprežil.

Okrem Ruska používajú vrtuľníky Mi-28 alžírske vzdušné sily a iracká armáda. V budúcnosti by mala byť týmito strojmi vyzbrojená aj Venezuela, ktorá objednala 10 kusov.