Prvé stíhačky 5. generácie dorazili do Nórska

22.11.2017

Dňa 3. novembra pristáli na nórskej leteckej základni Ørland prvé tri stíhačky F-35A. Ide o významný krok pri zvyšovaní spôsobilostí nórskych vzdušných síl.

Nórskemu kráľovskému letectvu bolo doteraz dodaných sedem lietadiel F-35, avšak štyri z nich sa nachádzajú na americkej základni Luke, kde slúžia na výcvik nórskych pilotov. Nórsko zatiaľ záväzne objednalo 22 týchto lietadiel, pričom celkovo plánuje kúpiť až 52 strojov.

F-35 budú od roku 2021 nahrádzať 46 zastaraných stíhačiek F-16, ktoré nórske letectvo v súčasnosti prevádzkuje. Od roku 2018 do roku 2024 by mala táto partnerská krajina získať každoročne šesť nových lietadiel.

Nórsko vstúpilo do programu vývoja F-35 ešte v novembri 2008. Prvú stíhačku si v septembri 2015 slávnostne prevzalo v továrni spoločnosti Lockheed Martin vo Fort Worth (Texas). Odtiaľ stroj preletel na základňu Luke, kde sa začal používať pre výcvik nórskych pilotov.

Z programu F-35 budú profitovať nielen nórske vzdušné sily, ale aj priemysel tejto severskej krajiny. Nórske spoločnosti získavajú odborné znalosti tým, že vyrábajú moderné komponenty stíhačiek F-35, vrátane pokročilých kompozitov, leteckých konštrukcií, komunikačného a senzorového vybavenia.

Domáca firma Kongsberg zároveň vyvíja strelu Joint Strike Missile, ktorá bude súčasťou arzenálu F-35. Táto strela bude určená na ničenie pozemných cieľov, ale aj hladinových plavidiel. Joint Strike Missile bude zatiaľ jediná protilodná strela, ktorú bude F-35 niesť vo vnútornej šachte. Stíhačka bude môcť niesť interne dve tieto strely, pričom ďalšie budú môcť byť zavesené na externých závesníkoch.

Zdroj: Norway accepts its first three F-35s