Prvé vrtuľníky Ka-52 pre Egypt sú už na svete

04.07.2017

Začiatkom júna sa na viacerých arabských webových stránkach objavili fotky vrtuľníkov Kamov Ka-52 v egyptských farbách. Fotografie boli urobené na letisku Arsenjev v Prímorskom kraji. V meste Arsenjev sídli aj závod Progress, v ktorom sa tieto stroje vyrábajú.

Ilustračný obrázok: Ka-52 vzdušných síl Ruskej federácie
Ilustračný obrázok: Ka-52 vzdušných síl Ruskej federácie

Egypt podpísal v roku 2015 zmluvu so spoločnosťou "Rosoboronexport" na nákup 46 kusov Ka-52, čím sa stal prvým zahraničným zákazníkom týchto vrtuľníkov. Dodávky prvých vrtuľníkov by mali začať koncom tohto leta, pričom všetky objednané stroje by mali egyptské vzdušné sily obdržať do roku 2019.

Ka-52 Alligator je bojový vrtuľník, ktorý je určený na ničenie obrnených pozemných cieľov, živej sily a v obmedzenej miere aj vzdušných cieľov. Základnú výzbroj stroja predstavuje kanón 2А42-1 kalibru 30 mm a raketnice s neriadenými raketami S-8.  V arzenále helikoptéry sú aj riadené strely vzduch-zem - 9M120-1 Ataka a 9A4172-1 Vichr.

Egyptské Ka-52 sa od tých ruských odlišujú novým elektro-optickým zameriavacím systémom. Zatiaľ čo ruské stroje sú vybavené systémom GOES-451, egyptské vrtuľníky dostali OES-52. Ten vznikol ako výsledok spolupráce firmy Kamov s francúzskou spoločnosti Sagem. Firma Sagem prispela svojimi skúsenosťami, ktoré nadobudla pri vývoji elektro-optického systému Strix. Sériová výroba tohto zameriavacieho zariadenia už prebieha a v súčasnosti je namontované na vrtuľníkoch Eurocopter Tiger. OES-52 by mal vychádzať práve zo systému Strix a mal by pozostávať z dennej TV kamery, infračervenej kamery, laserového diaľkomera a značkovača.

Zdroj: Первые Ка-52 для Египта