Prvý GlobalEye dorazil na Blízky východ

08.05.2020

Firma Saab dodala 29. apríla Spojeným arabským emirátom lietadlo včasnej výstrahy a riadenia GlobalEye. 

Ide o prvé z troch lietadiel, ktoré si Spojené arabské emiráty u švédskej firmy objednali. Dodávky zvyšných dvoch lietadiel by mali byť zrealizované do konca roku 2021. Spojené arabské emiráty plánujú, že následne objednajú ešte dva stroje tohto typu.

GlobalEye je v podstate hĺbkovo modifikované lietadlo Bombardier Global 6000, ktoré je vybavené viacerými modernými senzormi. Stroj vydrží vo vzduchu viac ako 13 hodín a dokáže letieť rýchlosťou až 833 km/h. Jeho maximálny výškový dostup je 15 545 m.

Hlavným senzorom lietadla je radar Erieye Extended Range (ER) od Saabu, ktorý je umiestnený v pozdĺžnom púzdre nad trupom lietadla. Ide o radar s aktívnym elektronickým skenovaním (AESA), ktorý pozostáva z modulov na báze nitrátu gália. Jeho výkon je v porovnaní so starším radarom Erieye je dvojnásobný, pričom jeho dosah presahuje 650 km. Saab uvádza, že Erieye ER je odolný voči rušeniu a funkčný za akýchkoľvek poveternostných podmienok.

GlobalEye je vybavené aj radarom Leonardo Seaspray 7500E, ktorý umožňuje nasadiť toto lietadlo aj na námorné hliadkovanie. Tretím senzorom je elektro-optický/infračervený Star SAFIRE 380-HD. Kombinácia týchto troch senzorov umožní lietadlu pokryť súčasne vzdušné, námorné aj pozemné ciele.