Prvý Gripen E pre švédske letectvo

05.12.2019

Spoločnosť Saab 3. decembra vzlietla s prvým sériovo vyrobeným lietadlom Gripen E, ktoré je určené pre švédske vzdušné sily.

Švédska firma zverejnila túto informáciu spolu s fotografiou novej stíhačky (palubné číslo 6002). Na zábere je vidieť, že stroj má trojfarebnú kamufláž v odtieňoch šedej, ktorá nápadne pripomína náter prototypu ruskej stealth stíhačky Su-57.

Zatiaľ nie je isté, či lietadlo s číslom 6002 bude prvým, ktoré bude dodané švédskemu letectvu. Je možné, že tento konkrétny kus pôjde na testovanie do švédskej vládnej agentúry Försvarets materielverk, ktorá dodáva materiál obrannému rezortu. A až následne po odskúšaní bude lietadlo odovzdané švédskym vzdušným silám. Okrem tohto sériového lietadla má Saab vo svojom vlastníctve ešte tri lietajúce prototypy Gripen E (39-8, 39-9 a 39-10). V ich prípade tiež nie je jasné, či zostanú majetkom spoločnosti Saab alebo či budú dopracované na úroveň sériových strojov a následne dodané švédskemu letectvu.

Prvú zo 60 objednaných stíhačiek Gripen E má Švédsko získať do konca tohto roka, pričom dodávky budú prebiehať až do roku 2026. Jediný medzinárodný zákazník, ktorý doteraz objednal nový Gripen, je Brazília. Táto juhoamerická krajina získa v počiatočnej dávke 28 strojov vo verzii "E" a osem v dvojmiestnom prevedení "F". Dodávky týchto lietadiel by mali prebiehať medzi rokmi 2021 a 2024. Obe krajiny si ponechali otvorenú možnosť obstarávania ďalších stíhačiek.

Pripomeňme, že sériová výroba Gripenu E bola spustená v továrni v Linköpingu ešte začiatkom tohto roku. Prvý sériovo vyrobený stroj s palubným číslom 6001 bol určený pre Brazíliu a do vzduchu sa vzniesol 26. augusta.

Výrobná linka v Linköpingu má ročnú kapacitu 24 lietadiel, ale pre Brazíli vyprodukuje iba prvých 12 jednomiestnych Jas-39E. Montáž zvyšných brazílskych lietadiel bude od júna 2020 zabezpečovať spoločnosť Embraer v závode v Gavião Peixoto. Linköping vyrobí pre Brazíliu aj prvý dvojmiestny Jas-39F, ktorého letové skúšky by mali začať v októbri 2021.

Zdroj: Saab flies first series-production Gripen E for Sweden