Prvý JF-17 pre Mjanmarsko

30.06.2017

Prvá viacúčelová stíhačka JF-17, vyrobená pre Mjanmarsko podstupuje v Číne letové testy. Dodávky lietadiel by mali začať ešte pred koncom roka 2017. Mjanmarsko chce novými stíhačkami nahradiť zastarané čínske lietadlá F-7M, ktoré získalo ešte v 90. rokoch 20. storočia.

Malo by ísť o variant Block II, ktorého výroba začala v roku 2015. Na rozdiel od Blocku I má táto nová verzia modernejšiu avioniku a nástavec pre tankovanie paliva za letu.

Lietadlo JF-17 vzniklo ako výsledok spolupráce medzi Čínou a Pakistanom. Stroj preto nesie rozdielne pomenovanie - v Pakistane je známy ako JF-17 a v Číne FC-1. Z konštrukčného hľadiska ide o jednomotorové stíhacie lietadlo, ktoré je vyrobené prevažne z hliníkových zliatin, ocele a titánu. Prvých 50 sériovo vyrobených strojov by malo byť poháňaných ruským dvojprúdovým motorom Klimov RD-93, pohon ostatných by už mal zabezpečovať čínsky motor WS-13. Lietadlo dosahuje maximálnu rýchlosť Mach 1,6 a dostup takmer 17 000 m. Časť lietadiel je vybavených čínskym rádiolokátorom KLJ-7, ktorý dokáže detegovať vzdušné ciele s radarovou odrazovou plochou 3 m² na vzdialenosť 75 km v režime "look-up" alebo na vzdialenosť 35 km v režime "look-down". Novšie stroje by však už mali mať modernejší radar talianskej výroby Grifo S-7. Kanónovú výzbroj lietadla tvorí ruský dvojhlavňový GŠ-23 kalibru 23 mm. Z tepelne navádzaných rakiet vzduch-vzduch by mali byť integrované americké AIM-9L/M, brazílske MAA-1 Piranha alebo čínske PL-5E a PL-9. Protilietadlovou strelou stredného doletu je čínska SD-10A s aktívnym radarovým navádzaním. Strely typu vzduch-zem sú zastúpené protirádiolokačnými raketami MAR-1 alebo protilodnými raketami C-802A a CM-400AKG.

Podľa neoverených údajov malo Mjanmarsko uzavrieť zmluvu na nákup 16 strojov, pričom cena jedného lietadla by mala byť 16 mil. USD. Mjanmarsko sa tak stáva prvým zahraničným zákazníkom, ktorému budú dodané stíhačky JF-17. V súčasnosti je jediným používateľom týchto strojov Pakistan, ktorý k februáru 2017 disponoval 86 lietadlami. V decembri minulého roka sa objavila informácia, že niekoľko stíhačiek JF-17 by malo získať aj nigérijské letectvo. K oficiálnemu zverejneniu záväznej zmluvy však dodnes nedošlo. Potenciálnym zákazníkom by mohla byť i Argentína, ktorá hľadá náhradu za vyradené stíhačky Mirage III a Dagger. Nie je však isté, či ťažká finančná situácia, v ktorej sa Argentína nachádza, umožní krajine obnoviť nadzvukové stíhacie letectvo. V prípade, že sa podarí výberové konanie predsa len zahájiť, JF-17 bude musieť zabojovať s početnou konkurenciou. Z lietadiel, ktoré sa v súvislosti s argentínskym letectvom spomínajú, uveďme FA-50 Fighting Eagle, Kfir, Mirage F1, M-346FT, L-159 ALCA alebo Gripen. Stroje JF-17 boli ponúknuté aj Srí Lanke, ktorá hľadá 8 - 12 nových stíhacích lietadiel. Výberové konanie však ešte nebolo ukončené a do hry vstúpila aj India so svojím lietadlom HAL Tédžas.

Zdroj: Images show Myanmar Air Force JF-17/FC-1 conducting flight tests in China