Prvý let čínskej palubnej stíhačky

17.11.2021

Koncom októbra sa na sociálnych sieťach začali objavovať fotografie, ktoré zobrazujú čínsku stealth stíhačku Shenyang FC-31 schopnú operovať z paluby lietadlovej lode. Ak sa overí ich vierohodnosť, pôjde o prvé zábery zachytávajúce nový prototyp počas letu.

Toto lietadlo si zachováva rovnakú základnú konfiguráciu ako pozemný variant FC-31, ktorého prototyp prvýkrát vzlietol v októbri 2012. Podobne ako pozemná verzia má nový stroj dve zvislé chvostové plochy a dva motory. Získal však navyše katapultovací systém a mechanizmus skladania krídel, čo potvrdzuje, že je určený pre operácie z lietadlových lodí. Novým prvkom je tiež senzorové vybavenie namontované na bruchu lietadla, ktorá je analogické s elektro-optickým zameriavacím systémom amerických stíhačiek F-35. Zdá sa, že došlo tiež k prepracovaniu krytu kabíny.

Palubná verzia nosiča FC-31 sa zdá byť odvodená od druhého prototypu, pri ktorom sa oproti originálu zaviedlo niekoľko aerodynamických vylepšení. Pripomeňme, že druhý prototyp FC-31 uskutočnil svoj prvý let v decembri 2016 a bol poháňaný dvojicou domácich prúdových motorov WS-13E. Tie nahradili motory RD-93 dodávané z Ruska a použité v prvom prototype.

Dá sa predpokladať, že nová stíhačka bude operovať z lietadlovej lode Type 003, ktorú Čína práve stavia. Táto v poradí už tretia lietadlová loď čínskeho námorníctva bude vybavená elektromagnetickým katapultom (EMALS). Nebude sa teda už spoliehať na skokanské mostíky používané na predchádzajúcich dvoch nosičoch - Liaoning a Šandong. Z paluby týchto lietadlových lodí v súčasnosti operujú stíhačky J-15, ktoré sú derivátom sovietskych Su-33.

Pomenovanie novej palubnej stíhačky zatiaľ nie je známe, no v minulosti sa špekulovalo, že by mohla niesť označenie J-21 alebo J-35. S novou lietadlovou loďou a modernými stealth lietadlami sa výrazne zvýšia schopnosti čínskeho námorníctva. Navyše budú tieto stroje zrejme podporované novými palubnými lietadlami včasnej výstrahy KJ-600, ktoré sú práve vo vývoji.