Prvý let nového amerického bombardéru sa blíži

04.03.2022

Pri prvom prototype bombardéru novej generácie B-21 Raider sa začali kalibračné testy. Nový typ lietadla amerického letectva sa tak stále viac približuje k dlho očakávanému prvému letu.

Kalibrácia je dôležitou súčasťou predletového testovania akéhokoľvek lietadla a zahŕňa kontrolu toho, či je drak lietadla schopný vyrovnať sa s rôznymi druhmi zaťaženia. Myslí sa tým zaťaženie lietadla vo vzduchu, vrátane letu cez turbulencie a rôzne druhy manévrov ako sú napríklad zhodenie munície a pristátie. Skutočnosť, že prvá B-21 teraz prechádza kalibračnými testami, znamená, že samotný drak lietadla je v podstate kompletný. 

Momentálne nevieme, či kalibračné testy B-21 prebiehajú vo výrobnom závode firmy Northrop Grumman (Air Force Plant 42 v Palmdale v Kalifornii) alebo či bolo lietadlo presunuté na iné miesto. Podľa zverejnených informácií sa však na tejto výrobnej linke v súčasnosti stavia ďalších päť bombardérov Raider. 

Skutočnosť, že prvá B-21 už zišla z linky a vstúpila do fázy pozemného testovania je dôkazom rýchlosti a efektívnosti tohto programu. Za termín spustenia vývoja B-21 môžeme považovať október 2015, kedy bola podpísaná zmluva so spoločnosťou Northrop Grumman.

Zatiaľ nevieme presne, kedy by sa mal bombardér prvýkrát dostať do vzduchu, každopádne by to však malo byť v priebehu tohto roku. V minulosti sa špekulovalo, že by k tomu malo dôjsť v decembri 2021. Podľa zverejnených informácií však nebol celkový harmonogram výrazne ovplyvnený problémami súvisiacimi s pandémiou COVID-19 a program ide podľa plánu. 

Northrop Grumman pri tomto programe vyzdvihuje výhody šetrenia času, ktoré sa dosiahli prostredníctvom digitálneho inžinierstva. Digitálnym inžinierstvom sa myslí prenesenie vývoja a testovania do digitálneho priestoru, vďaka čomu je možné nachádzať a odstraňovať potenciálne problémy oveľa rýchlejšie a lacnejšie ako by tomu bolo pri testovaní v reálnom svete.

O konštrukcii B-21 zatiaľ toho veľa nevieme. To málo, čo vieme je, že bude schopný preniknúť aj do zóny so zakázaným prístupom (A2/AD). Zároveň bude Raider uspôsobený na nesenie jadrových a konvenčných zbraní.

Zatiaľ čo v súčasnosti je potvrdená výroba šiestich B-21, nie je ešte úplne jasné, koľko sa ich v budúcnosti celkovo vyrobí. Plánom letectva je získať najmenej 145 bombardérov, ktoré nahradia stroje B-1 Lancer a B-2 Spirit.

Americké letectvo počíta u nového lietadla s dosiahnutím počiatočnej operačnej spôsobilosti už v polovici 20. rokov. Prvá letka nových bombardérov by sa mala sformovať na základni Ellsworth v Južnej Dakote. Tá je momentálne domovom lietadiel B-1B Lancer z 28. bombardovacieho krídla. Ako ďalšie bude prezbrojené 7. bombardovacie krídlo zo základne Dyess v Texasse. Následne budú dodávky nových lietadiel prúdiť k 509. a 131. bombardovaciemu krídlu na základni Whiteman v Missouri, kde nahradia stealth bombardéry B-2 Spirit. Hoci ešte nejaký čas potrvá, kým jednotlivé letky dosiahnu s B-21 operačnú spôsobilosť, čas nástupu nového bombardéru US Air Force sa pomerne rýchlo blíži.