Prvý let ruského bojového dronu

04.08.2019

V sobotu 3. augusta sa uskutočnil dlho očakávaný prvý let ruského stealth dronu S-70 Ochotnik.

Ako uviedol predstaviteľ ruského ministerstva obrany, "prvý let sa konal o 12:20 moskovského času a trval viac ako 20 minút." Dodal, že bezposádkové lietadlo sa vznieslo do nadmorskej výšky asi 600 m a následne úspešne pristálo.

Bojový dron vyvinula spoločnosť Suchoj a má konštrukciu lietajúceho krídla bez zvislých chvostových plôch. Pri jeho výrobe sa použili špeciálne materiály a nátery, vďaka ktorým má zníženú efektívnu odrazovú plochu, čo spôsobuje, že je obtiažne detegovateľný radarom.

Maximálna vzletová hmotnosť Ochotnika dosahuje 20 ton. Dron je vybavený celou škálou prieskumných systémov vrátane elektro-optických a rádiotechnických senzorov. Ochotnik má poháňať jeden prúdový motor a mal by byť schopný vyvinúť rýchlosť približne 1000 km/h.

Hoci presné rozmery nového ruského bezposádkového lietadla neboli zverejnené, prepokladá sa, že dosahuje dĺžku 19 m a má rozpätie krídel 14 m. Zdá sa, že stroj je skonštruovaný tak, aby mohol pôsobiť proti pozemným cieľom.

Pripomeňme, že prvé pozemné testy dronu Ochotnik boli ukončené v novembri 2018. Vysoký predstaviteľ vojensko-priemyselného komplexu na výstave LIMA-2019 uviedol, že letové skúšky budú trvať jeden až tri roky. Poznamenal, že dodnes bolo vytvorených niekoľko prototypov, pomocou ktorých sa budú tieto testy vykonávať.

S-70 Ochotnik sa podobá na americký demonštrátor Boeing X-45A, ktorý prvýkrát vzlietol v máji 2002. Rusko tak vo vývoji stealth dronov až teraz doháňa značný technologický náskok Spojených štátov. Zahraniční experti však tvrdia, že ruskí vývojári budú musieť vyriešiť ešte celý rad otázok týkajúcich sa aerodynamiky, elektroniky a ďalších technologických problémov. Zároveň bude potrebné vyvinúť pre nový dron leteckú muníciu malých rozmerov s presným navádzaním, ktorých vytvorenie si tiež bude vyžadovať istý čas.

Ale v prípade, že sa Rusku podarí v priebehu niekoľkých rokov spustiť sériovú výrobu a zaviesť Ochotnik do služby, môže tento pokročilý zbraňový systém značne sťažiť život americkej armáde. Dron bude pravdepodobne zdieľať dáta a spolupracovať s ruskými stíhacími lietadlami Su-57, čím sa výrazne zvýši bojová hodnota oboch platforiem.