R-37M čoskoro rozšíri arzenál stíhačiek Su-35S

04.10.2020

Pri príležitosti osláv 100. výročia vzniku 929. štátneho letového skúšobného centra v Achtubinsku uverejnilo ruské ministerstvo obrany zábery skúšobného odpalu protilietadlovej rakety R-37M zo stíhačky Su-35S.

Informácia o spustení skúšobných letov Su-35S s raketami R-37M, zavesenými na závesníku AKU-620, bola zverejnená v apríli tohto roku. Odvtedy prebiehala tiež integrácia tohto typu riadenej strely vzduch-vzduch do palubného streleckého systému Su-35S. Po nedávnom úspešnom otestovaní R-37M sa stíhačka Su-35S stane už druhým typom v ruskom letectve, ktorý bude vyzbrojený touto raketou.

Prvým sa stali záchytné lietadlá MiG-31BM, z ktorých každé môže na závesníku AKU-410-1 niesť až šesť takýchto rakiet. Pre úplnosť len dodajme, že Su-35S bude schopná niesť maximálne štyri R-37M - dve pod trupom a po jednej pod krídlami. V budúcnosti by sa tieto rakety mali stať súčasťou arzenálu aj stíhačiek piatej generácie Su-57.

R-37M je riadená strela typu vzduch-vzduch s dlhým doletom a známa je tiež pod označeniami RVV-BD alebo "izdelie 620". Bola vyvinutá konštrukčnou kanceláriou Vympel, ktorá je súčasťou spoločnosti KTRV. Podľa viacerých ruských zdrojov bola zavedená do služby v roku 2014, faktom však je, že ešte v júli 2018 prebiehala záverečná fáza jej testovania a k skutočnému zavedeniu do výzbroje ruského letectva došlo zrejme až nasledujúcom období.

Raketa dokáže ničiť vzdušné ciele na vzdialenosť viac ako 200 km, niektoré zdroje však uvádzajú až 300 km. V porovnaní so zastaranou strelou R-33, ktorú R-37M nahrádza, má dvakrát väčší dolet.

Strela je schopná zasiahnuť nízko letiace objekty vo výške od 15 m, ale aj vysokorýchlostné vzdušné ciele vo výške 25 km. Presnosť navedenia rakety na cieľ zabezpečuje radarový systém stíhačky, ako aj inerciálny a aktívny radarový navádzací systém samotnej strely.

Dĺžka rakety je 4,06 m, priemer trupu 38 cm a rozpätie krídel 72 cm. Štartovacia hmotnosť rakety RVV-BD je 510 kg, pričom hmotnosť samotnej vysoko výbušnej bojovej časti je 60 kg. R-37M dokáže ničiť vzdušné ciele manévrujúce s preťažením až do 8 g.

Nová zbraň výrazne zvýši bojové vlastnosti "tridsaťpäťky", uviedol generálporučík Valerij Gorbenko. "To jej umožní zvládnuť širokú škálu úloh pri rôznych druhoch bojových operácií, či už útočných alebo obranných." Tieto stroje tak budú čoskoro schopné zasiahnuť lietadlá včasnej výstrahy a riadenia, bombardéry a v obmedzenej miere aj taktické lietadlá. Rozširovanie ich spôsobilostí je veľmi dôležité z toho dôvodu, že kým nebudú zavedené stíhačky Su-57, budú Su-35 predstavovať hlavnú oporu ruských vzdušných síl.

Zdroj: Испытания ракеты класса "воздух-воздух" большой дальности Р-37М с истребителя Су-35С