RAF dostalo posledný Eurofighter Typhoon

01.10.2019

Spoločnosť BAE Systems Warton dodala Kráľovskému letectvu posledné z objednaných bojových lietadiel Eurofighter Typhoon FGR4. Dodávky Typhoonov začali v roku 2003 a RAF získala celkovo 160 lietadiel tohto typu.

Väčšina týchto stíhacích lietadiel sa nachádza na anglickej základni Coningsby a na škótskej základni Lossiemouth. Jedna jednotka je však dislokovaná aj na Mount Pleasant na Falklandských ostrovoch, kde majú Typhoony neustálu pohotovosť.

Royal Air Force plánuje prevádzkovať tieto stíhačky až do roku 2040. V rámci projektu Centurion získali Typhoony nové spôsobilosti, aby mohli plnohodnotne nahradiť vyradené Tornado. Predmetom tohto projektu bola integrácia nových riadených striel, ako sú Meteor, Brimstone a Shadow Shadow.

V súčasnosti už prebieha ďalšia fáza projektu Centurion a po jej ukončení získajú lietadlá zameriavací kontajner Litening 5. Tým sa optimalizuje obsluha Typhoonu a zníži sa zaťaženie pilotov. Nové vybavenie by malo byť do stíhačiek integrované do konca budúceho roku. Zároveň sa pracuje na novej verzii infračerveného vyhľadávacieho a zameriavacieho systému Pirate a novej prilbe so zameriavacím displejom BAE Striker II.

Ďalším zaujímavým systémom, ktorého integrácia v súčasnosti prebieha, je aktívne radarové protiopatrenie BriteCloud Expendable Active Decoy od firmy Leonardo. Ide o kompaktné zariadenie, ktoré bude môcť byť vystrelené zo štandardnej výmetnice klamných cieľov (namiesto toho, aby bolo umiestnené v špeciálnej gondole, ako je tomu v súčasnosti). Je veľké asi ako plechovka s ochuteným nápojom a po vystrelení sa mu automaticky vysunú krídelká, aby ho zastabilizovali. Zariadenie obsahuje miniaturizovaný rádiofrekvenčný rušič, ktorý je určený na odlákanie radarom navádzanej rakety od lietadla. BriteCloud je momentálne v testovacej fáze a v apríli tohto roku bolo skúšobne vystrelených 33 týchto návnad. V RAF by mal systém nadobudnúť počiatočnú operačnú spôsobilosť do konca tohto roka.

Ďalšie vylepšenia boli predstavené na výstave Paris Air Show 2019. Tento program bude zameraný na vývoj samotného lietadla, čo by malo zabrať asi 19 mesiacov, ale aj jednotlivých prvkov motora EJ200, kde sa počíta s lehotou 9 mesiacov. Uvažuje sa o požití viac ako 50 nových technológií vrátane pokročilých multispektrálnych senzorov ako aj vysokovýkonných taktických dátových liniek. Vylepšenia by sa mali dotknúť tiež obranného systému Praetorian a architektúry misijného systému. Kabína lietadla zrejme získa nové displeje a nové ovládacie prvky. Do stíhačky by mala byť integrovaná tiež nová pokročilá výzbroj.

Zdroj: RAF receives final Eurofighter Typhoon

The Royal Air Force started new sensors' integration and the Long Term Evolution program will bring even more capabilities