RAF nahradí staré E-3D Sentry

30.03.2019

Britské ministerstvo obrany 22. marca informovalo, že uzavrelo so spoločnosťou Boeing dohodu o dodaní piatich lietadiel včasnej výstrahy a riadenia E-7 Wedgetail.

Zmluva má hodnotu 1,5 miliardy libier (1,74 mld. eur) a v rámci nej získa Spojené kráľovstvo päť lietadiel E-7, ktoré budú ešte dodatočne upravené britskou spoločnosťou Marshall Aerospace & Defence Group. Táto firma je známa tým, že poskytuje modifikácie a podporu pre taktické dopravné lietadlá C-130, ale nedávno zabezpečovala špeciálne úpravy aj pre iné platformy.

Britské ministerstvo obrany obstaráva lietadlá E-7 formou priameho nákupu bez toho, aby bola vyhlásená súťaž s viacerými firmami. Toto rozhodnutie rozhnevalo nielen parlamentný obranný výbor, ale aj konkurenčných dodávateľov, najmä Airbus a Saab, ktorí chceli postaviť do súťaže platformu A330 so švédskym radarom Erieye.

Presný časový harmonogram tohto programu nebol zverejnený, ale podľa zdroja z britského ministerstva obrany by malo byť prvé lietadlo dodané v roku 2023. Spojené kráľovstvo sa tak stane štvrtým prevádzkovateľom tohto typu. V súčasnosti už má E-7 zavedené letectvo Austrálie, Južnej Kórei a Turecka. Austrálske letectvo ho dokonca nasadilo aj počas operácií v Iraku a Sýrii v boji proti Dá'iš.

E-7 Wedgetail nahradia v RAF zastarané lietadlá E-3D, ktoré Spojené kráľovstvo kúpilo ešte v roku 1987. Británia z pôvodných siedmych lietadiel v súčasnosti prevádzkuje už iba štyri. Prevádzka týchto strojov bola v posledných rokoch problémová a E-3D boli často uzemnené.

Lietadlo E-7 je postavené na báze Boeingu 737NG a je poháňané dvomi prúdovými motormi CFM56. Je vybavené pevnou anténou s elektronickým skenovaním MESA od spoločnosti Northrop Grumman, vďaka ktorej dokáže počas 10-hodinového letu pokryť štyri milióny kilometrov štvorcových. Každá britská E-7 bude lietať s posádkou dvoch pilotov a 10 operátorov misií. Lietadlo má dostup 12500 km a dolet 6470 km.

"E-7 poskytuje technologický náskok na čoraz zložitejšom bojisku, čo umožní našim lodiam a lietadlám sledovať a zamerať nepriateľov efektívnejšie ako kedykoľvek predtým," povedal minister obrany Gavin Williamson. Náčelník leteckého štábu Sir Stephen Hillier uviedol: zavedenie nového typu "výrazne zvýši našu schopnosť poskytovať rozhodné vzdušné velenie a riadenie".

Britské E-7 budú postavené na základe austrálskej verzie, čím vzniknú významné exportné príležitosti pre austrálskych dodávateľov, ktorí už túto technológiu na lietadlách Wedgetail inštalovali. Dohoda je tak ďalším krokom k silnejúcej vzájomnej priemyselnej a vojenskej spolupráci. Pripomeňme, že minulý rok Austrália súhlasila s nákupom flotily fregát Type 26 od britskej firmy BAE Systems. Fregaty tejto triedy obstaráva aj Royal Navy.

Bližšie väzby s Austráliou vyzdvihol minister Williamson vo svojom vyhlásení: "táto dohoda posilňuje mimoriadne dôležité vojenské partnerstvo s Austráliou. Budeme prevádzkovať tie isté moderné lietadlá F-35 a vojnové lode svetovej úrovne Type 26, čo nám pomôže spolupracovať ešte viac pri riešení globálnych hrozieb, ktorým čelíme."

Toto partnerstvo podčiarkuje aj to, že britské posádky podstupujú v Austrálii výcvik na lietadlách Wedgetail už od minulého roku.

Zdroj: UK signs E-7 airborne early warning contract