RAF v boji proti Daešu

05.10.2017

Spojené kráľovstvo vedie po Rusku a USA tretiu najintenzívnejšiu leteckú kampaň proti bojovníkom Islamského štátu. Pred dvomi týždňami len v priebehu jediného dňa zničili lietadlá RAF v Sýrii 17 cieľov, patriacich tejto teroristickej organizácii.

Od jesene 2014 uskutočnili britské stroje už viac ako 8 000 bojových letov, vrámci ktorých realizovali útoky na pozemné ciele, ale aj sledovanie a prieskum. V Iraku, kde sú ich letecké operácie intenzívnejšie, vykonali 1 345 náletov na Islamský štát, zatiaľ čo v Sýrii to bolo 262 náletov.

Najviac pozemných cieľov zničili nepochybne útočné lietadlá Tornado GR4, ktoré sú na tieto úlohy aj napriek svojmu veku najlepšie vybavené. Od 29. septembra 2014 vzlietajú tieto stroje z britskej základne Akrotiri na Cypre a uskutočňujú nálety na pozície Islamského štátu v Iraku a v Sýrii. Podarilo sa im zničiť množstvo ozbrojených vozidiel, základní, tunelov, ale aj ropných polí, ktoré boli pod kontrolu Daešu. Najčastejšie používanou muníciou Tornad boli navádzané bomby Paveway IV a riadené strely vzduch-zem Brimstone. K slovu sa však dostali aj bomby typu Paveway II, Paveway III a strely s plochou dráhou letu Storm Shadow.

Do útokov na pozemné ciele sa častokrát zapájali aj bezposádkové lietadlá MQ-9 Reaper, ktoré bývajú vyzbrojené riadenými strelami AGM-114 Hellfire alebo navádzanými bombami GBU-12.

Do bojov proti Islamskému štátu zasiahli aj najmodernejšie britské stíhačky Typhoon, ktoré od decembra 2015 nalietali v Iraku a Sýrii viac ako 900 misií. Každej z týchto misií sa zúčastnila dvojica lietadiel Typhoon, pričom pri nich zhodili viac ako 850 navádzaných bômb Paveway IV. Jeden Typhoon môže mať podvesené až štyri bomby Paveway IV bez toho, aby toto zaťaženie malo negatívny dopad na jeho schopnosť, efektívne zabezpečiť vzdušný priestor pred potenciálnym protivníkom. Presné súradnice cieľov získava pilot prostredníctvom závesného kontajnéru Litening III, čo mu umožňuje okamžite reagovať na žiadosť pozemných jednotiek o priamu palebnú podporu.

Ako uviedol minister obrany Sir Michael Fallon: "Veľká Británia od roku 2014 významne prispela ku kampani, ktorá ochromila Daeš. Odohnala tento úbohý kult od brán Bagdadu a dohnala ho až na pokraj porážky v Rakke."

Pre RAF je to najintenzívnejšia kampaň za posledných 25 rokov. V priebehu posledného roka zhodilo britské letectvo v Iraku a Sýrii 11-krát viac bômb ako napríklad pri operácii v Afganistane. Na jeseň roku 2016 predložilo britské ministerstvo obrany parlamentu správu, na základe ktorej náklady na túto kampaň od augusta 2014 do marca 2016 predstavovali 265 miliónov libier.

Pripomeňme, že pred tromi rokmi bol Daeš asi len hodinu od brán Bagdadu, pričom ku dnešnému dňu stratil viac ako 73% územia v Iraku a 65% svojho bývalého územia v Sýrii.

Na porážke Islamského štátu sa významnou mierou podieľalo aj americké letectvo, ako popisuje tento článok. Nepochybne najviac sa o porážku IS v Sýrii zaslúžili vzdušné sily Ruska, ktorých letecká kampaň je bližšie popísaná v tomto článku.

Zdroj:

Royal Air Force have flown over 8,000 sorties against Islamic State

RAF say Typhoon has proven itself in fight against Islamic State

Typhoons strike Islamic State sniper teams

UK military operations in Syria and Iraq