Rafale v štandarde F3-R

12.11.2018

Dňa 31. októbra absolvovala stíhačka Rafale v štandarde F3-R kvalifikačné skúšky, ktoré vykonáva francúzska agentúra DGA.

Vývoj najnovšieho štandardu, ktorý sa začal koncom roka 2013, bol úspešne ukončený v plnom rozsahu v rámci plánovaného času a nákladov. Modernizácia na túto úroveň ešte viac rozšíri spôsobilosti stíhačiek Rafale, ktoré sú už dnes považované za plnohodnotné viacúčelové stíhacie lietadlá. Štandard F3-R zahŕňa naslednovné vylepšenia:

1. Integráciu riadenej strely vzduch-vzduch dlhého dosahu Meteor od spoločnosti MBDA. Táto vysoko výkonná raketa dosahuje maximálnu účinnosť vďaka palubnému radaru typu AESA, ktorým sú vybavené všetky lietadlá Rafale dodávané od polovice roka 2013.

2. Integráciu podvesného kontajneru Talios s laserovým značkovačom novej generácie. Toto zariadenie od francúzskej firmy Thales sa používa pri ničení pozemných cieľov laserom navádzanou muníciou typu vzduch-zem.

3. Integrácia laserom navádzaných bômb AASM. Bomby z rodiny AASM sú na pozemné ciele navedené primárne pomocou GPS, čo umožňuje vysoko presné bombardovanie zo vzdialenosti niekoľkých desiatok kilometrov. Verzie s laserovým navádzaním sú určené hlavne na pôsobenie proti pohyblivým cieľom. 

Francúzske námorníctvo zaviedlo stíhačky Rafale v roku 2004. O dva roky neskôr vstúpili do služby aj vo francúzskych vzdušných silách, kde nahradili sedem typov bojových lietadiel z predchádzajúcej generácie. Zo 180 lietadiel, ktoré Francúzsko doteraz objednalo, bolo dodaných 151 kusov. Všetky tieto lietadlá zrejme postupne prejdú modernizáciou na štandard F3-R.

Rafale sa osvedčil v zahraničných operáciách vo viacerých krajinách, ako je Afganistan, Líbya, Mali, Irak alebo Sýria. Dodnes nalietala celá flotila týchto stíhačiek takmer 260 000 hodín vrátane 40 000 hodín bojových operácií.

Zdroj: Rafale F3-R standard qualified by the DGA