Raytheon predstavil novú strelu vzduch-vzduch

18.09.2019

Táto novo vyvíjaná protilietadlová strela bude mať polovičnú veľkosť rakety AMRAAM, ale bude dosahovať väčšiu rýchlosť a obratnosť.

Ako uviedol Mark Noyes, výkonný riaditeľ spoločnosti Raytheon, nová strela tak bude mať dolet AMRAAMu a manévrovateľnosť Sidewinderu. Nesie označenie Peregrine a bude určená proti dronom, pilotovaným lietadlám a strelám s plochou dráhou letu.

Presný dolet rakety nebol zverejnený, ale malo by to byť až na vzdialenosť mimo vizuálny kontakt. Pripomeňme, že posledné verzie AIM-120 AMRAAM majú dnes dosah 105 až 160 km. Noyes tento parameter nechcel presne špecifikovať, ale uviedol, že Peregrine nebude určená len na boj na strednú a dlhú vzdialenosť, ale bude môcť byť použitá aj pri tzv. dogfighte.

Noyes tiež poznamenal, že strela bude mať tri režimy navádzania, ale odmietol povedať, akými senzormi bude vybavená. Okrem polovičnej veľkosti AMRAAMu by mala mať aj polovičnú cenu. Raytheon ju však nevyvíja ako náhradu za AIM-120 AMRAAM alebo AIM-9X Sidewinder, ktoré sú dnes hlavnou výzbrojou amerických stíhačiek. Peregrine by mala uvedené dva typy skôr dopĺňať.

Nová protilietadlová strela bude mať dĺžku asi 1,8 m a hmotnosť 68 kg. Len pre porovnanie, raketa AMRAAM je dlhá 3,7 m a má hmotnosť 152 kg. Zníženie rozmerov a hmotnosti tak umožní stíhačkám štvrtej a piatej generácie niesť dvojnásobné množstvo výzbroje typu vzduch-vzduch. Pripomeňme, že F-35 môže v súčasnosti niesť interne štyri rakety AMRAAM a v štandarde Block 4 sa tento počet zvýši na šesť. Zavedením menšej Peregrine by tak F-35 mohla v budúcnosti niesť až 12 protilietadlových rakiet, čo by značne zvýšilo jej bojový potenciál.

Spoločnosť Raytheon neuviedla, kedy sa spustí sériová výroba Peregrine, ale so zavedením strely sa vraj počíta už čoskoro. Dôvodom rýchleho zavedenia by malo byť využitie existujúcich vojenských technológií a dostupných materiálov.

Zdroj: Raytheon has unveiled a new medium-range, air-to-air missile called Peregrine.