Rozpočet USAF na rok 2020 trochu prekvapil

15.03.2019

V utorok zverejnil Pentagon rozpočet na fiškálny rok 2020, v rámci ktorého získa americké letectvo 165,6 mld. dolárov. Oproti minulému roku ide o 10 miliardový nárast a nachádza sa v ňom viacero zaujímavých položiek.

K tej najzaujímavejšej nepochybne patrí nákup ôsmych stíhačiek generácie 4+, ktorými majú byť F-15EX (dvojmiestny variant). To predstavuje úplne nový prístup amerického letectva, ktoré zjavne ustúpilo zo svojich pôvodných plánov, nakupovať už len stíhacie lietadlá piatej generácie.

Dôvodom takéhoto rozhodnutia je nepochybne lepšia cenová dostupnosť F-15, čím nie sú myslené ani tak obstarávacie náklady, ale skôr tie prevádzkové. Zatiaľ čo letová hodina F-35A stojí 45 tisíc dolárov, pri F-15EX by mala vychádzať len 27 tisíc.

Ďalším dôvodom je potreba zmiešanej flotily stíhacích lietadiel. Vzhľadom k tomu, že vývoj a obstaranie F-35 mešká, je potrebné nahradiť starnúce F-15C/D, aby u USAF nedošlo k poklesu miery bojovej pripravenosti.

"Keď sa pozriete na štruktúru našich [vzdušných] síl, máme v nej lietadlá štvrtej [generácie], ako sú F-16, F-15E, A-10 a F-15C. A našou úlohou je zabezpečiť, aby lietali ešte aj v 30-tych rokoch. F-15C to však nezvládne, bude stará a od polovice 20-tych rokov už lietať nebude," uviedol náčelník generálneho štábu USAF David Goldfein.

Pre upresnenie uveďme, že pri tomto obstarávaní nepôjde o F-15 Silent Eagle, ktoré Boeing ponúkal americkému letectvu v minulosti a ktoré mali disponovať nižšou efektívnou odrazovou plochou. Nové lietadlo bude skôr derivátom existujúceho F-15QA, ktorý si objednali vzdušné sily Kataru. F-15X/EX budú vybavené sklený kokpitom, nízkoprofilovým head-up displejom, prilbou s priehľadovým displejom JHMCS II, AESA radiolokátorom APG-82, moderným misijným počítačom, pokročilým systémom elektronického boja, novými rádiovými a satelitnými komunikačnými systémami, ako aj podvesným kontajnerom s infračerveným senzorom (IRST) Legion.

Požadovaných osem F-15EX bude stáť 1,1 mld. amerických dolárov a ich dodávky by mali začať vo fiškálnom roku 2022. V nasledujúcich piatich rokoch však USAF plánuje obstarať 80 lietadiel tohto typu. Niektoré zdroje uvádzajú, že americké letectvo má záujem celkovo až o 144 stíhačiek F-15X/EX, pričom počíta s jednotkovou cenou 80 miliónov dolárov.

V nasledujúcom roku bude USAF naďalej pokračovať aj v obstarávaní F-35A. Získa však iba 48 nových F-35A, čo je o osem menej ako v predchádzajúcom fiškálnom období. Na nákup týchto lietadiel piatej generácie je vyčlenených 4,9 mld. amerických dolárov. Okrem týchto prostriedkov získalo americké letectvo ešte ďalších 794 miliónov dolárov, ktoré budú použité na financovanie modernizačného programu Block 4. V rámci neho sa rozšíri arzenál F-35 o európske protilietadlové strely Meteor, konvenčné bomby GBU-53, atómové bomby B61-12 a protilodnú strelu JSM (Joint Strike Missile).

Významné investície pôjdu tiež do vývoja stíhačky šiestej generácie, pričom rozpočet na tento program vzrástol z minuloročných 430 miliónov dolárov na 1 miliardu dolárov.

Americké letectvo bude robiť škrty pri nových vzdušných tankeroch KC-46, keďže namiesto plánovaných 15 lietadiel objedná v roku 2020 len na 12 strojov. K spomaleniu obstarávania dôjde aj pri lietadlách na špeciálne misie MC-130J, ktorých nebude USAF objednávať 13, ale iba osem.

Na druhú stranu má letectvo zvýšený záujem o drony MQ-9 Reaper, ktorých kúpi 12 namiesto pôvodne plánovaných štyroch.

Financovanie nového stealth bombardéra B-21 sa zvýši z 2,2 miliardy dolárov v tomto roku na 3 miliardy dolárov v budúcom fiškálnom období.

Rozpočet zahŕňa aj prostriedky v objeme 348,5 milióna dolárov na pokračujúci vývoj nových cvičných lietadiel programu T-X a 757,9 milióna dolárov na vývoj nových lietadiel Air Force One. Financie na vývoj prototypu hypersonickej zbrane zostávajú na rovnakej úrovni - 576 miliónov dolárov.

V rámci svojho vesmírneho portfólia si americké letectvo požiadalo o financovanie štyroch štartov kozmických lodí a prvého satelitu typu GPS III. Financovanie týchto programov je na úrovni 2,4 mld. dolárov, tak ako aj v predchádzajúcom roku. Okrem toho plánuje USAF vynaložiť takmer 1,4 miliardy dolárov na ďalší vývoj vesmírneho infračerveného systému Overhead Persistent Infrared, ktorý zvýši schopnosť detegovať balistické rakety z vesmíru.

K zmene financovania nedôjde ani v programe vývoja nového lietadla elektronického boja EC-37B Compass Call. Podobne ako v prípade obstarania 12 bojových záchranných vrtuľníkov od spoločnosti Sikorsky, na ktoré je vyčlenených 1,7 miliardy dolárov.

Rozpočet na nákup riadených striel sa zvýši len mierne - z 1,7 miliardy na 2 miliardy dolárov. V prípade bômb SDB II sa však americké letectvo rozhodlo nakúpiť viac ako dvojnásobné množstvo - z aktuálnych 510 kusov dôjde k nárastu na 1175 kusov.

Zdroj: US Air Force's 2020 budget hones in on readiness, emerging tech