Rozpočtové škrty sa dotknú aj bombardéru B-2

13.02.2020

Po rokoch omeškania a technických problémov zreštrukturalizuje americké letectvo program modernizácie lietadiel B-2. Bombardéry tak namiesto súboru technológií, ktoré im mali pomôcť vyhnúť sa moderným sytémom PVO, prejdú len menej ambicióznou modernizáciou kokpitu.

Rozpočtové požiadavky amerického letectva na fiškálny rok 2021 naznačujú, že modernizačný program Defensive Management System Modernization program (DMS-M) bude zrušený. Namiesto toho plánuje US Air Force vyčleniť približne 155 miliónov dolárov na modernizáciu kabíny posádky, ktorá bude zahŕňať pokročilejší grafický procesor a vylepšené displeje. To zabezpečí posádkam B-2 zvýšené situačné povedomie.

Ako vysvetľuje letectvo v rozpočtových dokumentoch, "oneskorenie pri obstaraní DMS-M pre lietadlá B-2 znížilo návratnosť investícií". "V reakcii na tento časový posun sa letectvo zameria na financovanie spoľahlivosti zobrazovacieho systému kokpitu B-2 až do konca životnosti, pričom bude vyvíjať nové spôsobilosti v súlade s národnou obrannou stratégiou.

Touto reštrukturalizáciou programu DMS-M sa vo fiškálnom roku 2021 podarí letectvu ušetriť približne 327,9 milióna dolárov. Na druhú stranu bombardéry nezískajú nové antény a avioniku, ktoré by im pomohli detegovať a identifikovať obranné systémy zem-vzduch, čo bude mať negatívny dopad na schopnosť lietadiel prežiť v prostredí chránenom modernou PVO.

V októbri 2019 Bloomberg informoval, že program DMS-M má trojročné meškanie a že modernizácia ôsmich bombardérov B-2 bude trvať minimálne do sepembra 2024. Ako uviedol programový manažér Richard Sullivan, od augusta minulého roku bolo na úroveň DMS-M zmodernizované iba jedno z týchto lietadiel.

Balík vylepšení DMS-M je len jeden z viacerých modernizačných prvkov, ktoré majú udržať lietadlá B-2 v prevádzke až do doby, kým ich nenahradia nové bombardéry B-21 Raider. Predpokladá sa, že prototyp tohto novo vyvíjaného stroja vzlietne už v decembri 2021.

Zdroj: The Air Force is massively scaling back a major upgrade for the B-2 stealth bomber