Rumunsko chce kúpiť ďalšie F-16

19.03.2019

Rumunský minister obrany Gabriel Leş začiatkom marca oznámil, že krajina má záujem kúpiť ďalších 36 stíhacích lietadiel F-16, ktoré by nahradili zastarané MiG-21.

Gabriel Leş vyjadril záujem kúpiť novo vyrobené stíhačky, ale pripustil aj možnosť obstarania použitých strojov, ktoré by boli zmodernizované. Táto správa nie je príliš prekvapujúca, pretože o plánovanom nákupe ďalších 36 F-16 informoval ešte v júli minulého roka predchádzajúci minister obrany Mihai Fifor.

Rumunské vzdušné sily (Forţele Aeriene Romane) v súčasnosti prevádzkujú 12 starších stíhačiek F-16 Block 15 MLU, ktoré kúpili od Portugalska. Deväť z nich sú jednomiestne F-16AM a tri dvojmiestne F-16BM.  Tieto stroje nalietali v portugalských vzdušných silách 4000 hodín a po zrealizovanej modernizácii by mali mať životnosť ďalších 4000 hodín. Rumunsko za ne zaplatilo celkovo 628 miliónov eur.

Tieto lietadlá boli v rokoch 2016 až 2017 zaradené do 53. stíhacej letky dislokovanej na základni Borcea. Na tejto základni sa práve minulý týždeň konal slávnostný ceremoniál pri príležitosti oficiálneho zaradenia lietadiel F-16 do národného obranného systému. V priebehu niekoľkých mesiacov by tieto stíhačky mali dosiahnuť plnú operačnú spôsobilosť a mali by byť schopné získať certifikáciu na prevádzkovanie pod velením NATO.

Rumunskí piloti F-16 nedávno podstúpili výcvik tankovania počas letu. Tento výcvik sa konal s podporou tankovacích lietadiel amerického letectva KC-135. 

Dodatočných 36 stíhačiek bude potrebných na vytvorenie troch regulérnych letiek po 16 lietadiel. Zatiaľ nie je známe, kde okrem základne Borcea budú F-16 dislokované. V minulosti sa však uvažovalo o leteckej základni Mihail Kogalniceanu, ktorá sa nachádza na východe Rumunska.

Zdroj: Romania to buy additional F-16s