Rusi zmodernizujú „lietadlá súdneho dňa“

13.08.2018

Ruské ministerstvo obrany má budúci rok v pláne spustenie modernizácie piatich strojov Il-22M11. Tieto lietadlá plnia úlohu vzdušných veliteľských stanovíšť pre prípad jadrovej vojny.

Vrámci modernizácie získa pätica Il-22M11 najnovšie komunikačné a riadiace systémy, pomocou ktorých bude možné v reálnom čase riadiť pozemné jednotky, vzdušné a kozmické sily. Lietadlá sa stanú súčasťou integrovaného systému, ktorý ich prepojí s pozemnými a vzdušnými automatizovanými riadiacimi systémami. Modernizácia prvých dvoch strojov by mala byť dokončená do 10. novembra 2019 a zvyšné tri budú dodané do 10. novembra 2021. Očakáva sa, že celkové náklady presiahnu 1,6 miliardy rubľov (20,8 milióna eur).

Ako prvý bude modernizovaný Il-22M11 s palubným číslom RF-9441, ktorý vzlietol ešte v roku 1982. Dostane kompletne nové elektronické vybavenie, vrátane systému, ktorý dokáže vysielať a prijímať informácie cez zabezpečené komunikačné kanály v digitálnom formáte.

Modernizácia nebude mať vplyv na trup lietadla. Oveľa významnejšie zmeny však nastanú v interiéri Il-22M11, ktorý bude oveľa pohodlnejší. Úplne nové vybavenie dostane pracovisko ako aj odpočinková miestnosť veliteľa. V miestnosti s veliteľským stanovišťom bude umiestnený veľký monitor, ktorý umožní v reálnom čase sledovať situáciu na bojisku a efektívnejšie veliť vojsku. Lietadlo bude mať aj lôžkovú časť pre dôstojníkov-operátorov, ktorí sú zodpovední za nepretržitú obsluhu jednotlivých systémov.

V minulosti boli jednotlivé stroje pridelené vrchným generálom ozbrojených síl Sovietskeho zväzu alebo Ruska. Tí ich využili či už vo vojne v Afganistane alebo v čečenskej vojne. Teraz už Il-22M11 nebudú prideľované konkrétnym generálom, ale budú poskytované na vykonanie konkrétnej bojovej misie.

"Il-22 bol vyvinutý na základe civilného turbovrtuľového lietadla IL-18 a je to konštrukcia overená časom. V súčasnosti predstavuje najvhodnejšiu platformu pre vytvorenie vzdušného veliteľského stanovišťa", uvádza vojenský expert Anton Lavrov.

Podobným typom lietadla okrem Ruska disponuje aj USA, ktoré na tieto účely používa Boeing E-4B.