Ruská armáda naďalej rozširuje svoje spôsobilosti pre drsné arktické podmienky

16.07.2017

V júli boli dodané ďalšie dva dopravné vrtuľníky verzie Mi-8AMTŠ-VA, ktoré je možné nasadiť aj v extrémnych mrazoch Arktídy.

Začiatkom júla sa konala v Ulan-Udenskom leteckom závode slávnostná ceremónia, počas ktorej boli Vzdušno-kozmickým silám RF odovzdané dva nové vrtuľníky Mi-8AMTŠ-VA. Dodávka helikoptér sa realizuje v zmysle zmluvy, podpísanej s ruským ministerstvom obrany vo februári 2016. Od novembra 2016 prebiehajú aj dodávky Mi-8AMTŠ-VA pre ruské námorné letectvo.

Tento nový stroj bol postavený na základe vrtuľníka Mi-8AMTŠ-V, v porovnaní s ním má však množstvo konštrukčných odlišností, ktoré umožňujú jeho použitie aj v oblastiach severných zemepisných šírok. Najdôležitejšiu novinku predstavuje jedinečný systém ohrevu motoru a prevodovky, čo umožňuje naštartovať vrtuľník pri teplotách až do -60 stupňov Celzia. K ďalším odlišnostiam patrí vylepšená tepelná izolácia, nové komunikačné vybavenie a zdokonalený navigačný systém. Zmeny možno postrehnúť aj pri pohľade na vonkajšiu ľavú stranu vrtuľníka. Posuvné dvere stroja boli rozšírené a pribudol navijak SLG-300. Na Mi-8AMTŠ-VA je možné nainštalovať až 4 prídavné palivové nádrže, čím sa zvýši dolet na viac ako 1400 km.

Maximálna rýchlosť vrtuľníka je 260 km/h, jeho maximálna cestovná rýchlosť predstavuje 225 km/h. Maximálny dostup stroja je 4500 m, pričom dostup vo visení je 1900 m. Vrtuľník odvezie 32 vojakov alebo 12 nosidiel s ranenými. Dokáže prepraviť 4000 kg nákladu umiestneného v kabíne alebo 3000 kg externe na závesníkoch. Pre prípad mimoriadnych situácií nesie vrtuľník sadu záchranných prostriedkov. Ak je nútený pristáť na vode, posádka môže využiť záchranné člny a vodoodolné obleky. O vlastnú ochranu stroja sa stará obranný komplex "Vitebsk", ktorý pracuje v automatickom režime. Pri zachytení protilietadlových riadených striel nepriateľa sa ich snaží odkloniť vystreľovaním klamných cieľov. Na podporu výsadku vojakov môže byť stroj vyzbrojený štyrmi raketnicami s neriadenými raketami vzduch-zem, prípadne môže mať lafetovaný guľomet s možnosťou uchytenia na viacerých miestach trupu.

Rusko v poslednej dobe investuje nemalé prostriedky na vývoj zbraní, ktoré možno nasadiť v klimatických pásmach s extrémne nízkymi teplotami. Tento rok dokonca počas osláv víťazstva nad fašizmom predstavili na Červenom námestí dva arktické komplety protivzdušnej obrany - Pancir-SA a Tor-M2DT. Je to súčasť dlhodobej stratégie na ovládnutie rozsiahlych oblastí Arktídy. Tieto oblasti sú bohaté na nerastné suroviny, preto si na ne okrem Ruska robí nároky viacero krajín, vrátane USA, Kanady, Nórska a Dánska.

Zdroj: Улан-Удэнский авиазавод досрочно передал ВКС России два арктических вертолета Ми-8АМТШ-ВА