Ruské drony "ceria zuby"

24.12.2021

Koncom minulého týždňa bolo zverejnené video, ktoré demonštrovalo schopnosť dronu Orion ničiť vo vzduchu iné bezpilotné lietadlá. K zinscenovanému súboju došlo na leteckom cvičisku na Kryme a Orion počas neho zostrelil dron typu helikoptéry.

Hoci Orion bol zatiaľ prezentovaný hlavne ako prieskumný dron, táto ukážka len potvrdzuje, že Rusko usilovne pracuje na rozširovaní spôsobilostí svojich bezpilotných lietadiel. Video z nedávneho testovania ukazuje, ako Orion počas letu vystreľuje novú verziu protitankovej riadenej strely 9M113 Kornet a zasahuje cieľ v podobe iného dronu - vrtuľníka. Podľa zverejnených informácií sa tieto dva drony začali približovať vo vzdialenosti približne 97 km od seba a cieľ bol zasiahnutý na vzdialenosť približne 4 km.

Základná verzia strely Kornet používa navádzanie laserovým lúčom, pričom je potrebné manuálne ožarovanie cieľa laserom počas celej doby letu rakety. Správa z ruského denníka RIA Novosti naznačuje, že rovnakú raketu možno použiť aj na bezposádkových lietadlách Forpost a Aľtius.

Orion je zvyčajne vybavený vežou, na ktorej sú umiestnené elektro-optické a infračervené kamery, ako aj laserový označovač cieľa na navádzanie zbraní proti pozemným cieľom. Zábery naznačujú, že operátor na pozemnej riadiacej stanici používal palubné senzory dronu, aby najprv vyhľadal cieľ a následne dal príkaz na odpálenie rakety.

Predchádzajúce správy ruských médií naznačovali, že na Orione bude testovaná raketa Vichr-M. Preto nie je jasné, či boli tieto plány prehodnotené alebo či budú do dronu integrované obe rakety. Podľa dostupných informácií boli so strelou Kornet vykonané už "desiatky úspešných testov" z prototypu útočného vrtuľníka Ka-52M. Raketa má mať maximálny dosah 10 km a dokáže zničiť nízko letiace a nízkorýchlostné vzdušné ciele, ako aj obrnené vozidlá.

Trup Orionu je celý vyhotovený z kompozitných materiálov na báze uhlíka. Rozmermi sa lietadlo najviac približuje americkému dronu MQ-1 Predator. Dĺžka ruského stroja je 8 m, výška 3 m a rozpätie krídel 16 m.

Maximálna vzletová hmotnosť dronu je 1 150 kg, pričom maximálne užitočné zaťaženie predstavuje 200 kg. Orion letí rýchlosťou až 200 km/h a jeho dostup je približne 7 000 m. Pri štandardnom užitočnom zaťažení (60 kg) dokáže hliadkovať až 24 hodín. Pracovníci pozemnej riadiacej stanice môžu ovládať lietadlo prostredníctvom rádiostanice na vzdialenosť 250 km. Celý systém Orion pozostáva z 3 - 6 bezposádkových lietadiel, systému automatického vzletu a pristátia, pozemnej riadiacej stanice a letiskového technického vybavenia.

Spoločnosť Kronštadt, ktorá bezpilotný systém Orion vyvinula, práve túto stredu dokončila aj výstavbu závodu na sériovú výrobu veľkých bezpilotných lietadiel. Závod sa nachádza v Dubne pri Moskve a už v decembri by sa v ňom mala spustiť montáž prvých lietadiel Orion. Ide o priemyselný areál s rozlohou viac ako 50 hektárov, kde by v budúcnosti mala prebiehať aj výroba a montáž dronu Sirius, ktorý je ďalšou modifikáciou Orionu. V auguste tohto roku totiž podpísalo Ministerstvo obrany Ruskej federácie taktiež kontrakt na dodávku piatich bezpilotných systémov Sirius. Ten by mal svojho predchodcu prekonať z hľadiska vzletovej hmotnosti, veľkosti, ako aj taktických a technických charakteristík. 

S-70 Ochotnik

Paralelne so zavádzaním sériovej výroby bezposádkových systémov Orion a Sirius prebiehajú práce na vývoji ťažkého bojového dronu so stealth vlastnosťami S-70 Ochotnik. V rámci tohto projektu sa pred pár týždňami uskutočnil test výzbroje bezpilotného lietadla. Bolo to vôbec prvýkrát, kedy bol pomocou S-70 vykonaný cvičný útok na pozemný cieľ. Ako zbraň bola použitá letecká bomba s hmotnosťou 500 kg, ktorá presne zasiahla cieľ. Bomba bola umiestnená v trupe Ochotnika, čo umožnilo dronu nepozorovane vstúpiť do zóny úderu a následne zneškodniť cieľ.

Tieto skúšky zatiaľ prebiehajú na prvom prototype, ktorý je skôr technologickým demonštrátorom. Čoskoro by sa však do testovania mal zapojiť aj druhý prototyp, ktorého "roll-out" prebehol pred 10 dňami. Tento stroj s označením S-70-2 je na rozdiel od prvého prototypu vybavený plochou tryskou, ktorá zabezpečí zníženie jeho radarovej a infračervenej stopy. Dá sa predpokladať, že na tomto prototype sa okrem bômb vykonajú aj skúšky raketovej výzbroje. O harmonograme ďalších testov však zatiaľ neboli zverejnené žiadne údaje.