Ruské drony dokážu rušiť mobily na veľké vzdialenosti

22.11.2018

Ruské ministerstvo obrany 6. novembra oznámilo, že ich drony nesúce rušičky majú rádius 100 km. 

Spozorovanie ruského bezposádkového lietadla tak môže signalizovať nielen blížiaci sa letecký útok, ale aj náhlu neschopnosť požiadať telefonicky o pomoc. 

Ako uviedol analytik Centra námorných analýz Samuel Bendett, "Rusko už niekoľko rokov používa rušičky na mobilné telefóny, ktoré sú namontované na bezpilotných lietadlách". Systém, ktorý pozostáva z dvoch alebo troch takýchto dronov a pozemnej stanice sa nazýva Leer-3 (RB-341). Tento systém je určený na rušenie GSM signálu v pásme 900 a 1800 MHz prostredníctvom bezpilotných lietadiel Orlan-10.

Pozemná stanica sytému RB-341V sa nachádza na vozidle Kamaz-5350, ktoré sa dokáže po cestných komunikáciách pomerne rýchlo dostať do záujmovej oblasti. Dron Orlan-10 vydrží vo vzduchu 10 - 18 hodín a unesie 4 - 5 kg vybavenia.

Drony operujú v skupinách, pričom jeden z nich je použitý na retransmisiu signálu a komunikácie z riadiacej stanice smerom k ostatným, ktoré už nie sú v dosahu stanice. Zvyšné bezpilotné lietadlá následne fungujú ako rušičky - imitujú bázovú stanicu telefónnej siete a blokujú fungovanie 2000 abonentských terminálov v rádiuse 6 km.

Systémy Leer-3 sú zavedené približne dva roky, podľa najnovších informácií sa však ich rádius predĺžil. Vďaka tomu dokážu drony rušiť požadovaný signál až na vzdialenosť 217 km od miesta, kde štartovali.

Bendett uviedol, že "je pravdepodobné, že ruské bezpilotné lietadlá majú tieto schopnosti alebo ich predchádzajúce verzie už v niektorých konfliktoch boli nasadené." Dodal, že "ukrajinské sily tvrdia, že spozorovali systémy Leer-3 na východe Ukrajiny a existujú potenciálne dôkazy o tom, že Leer-3 sa používal aj v Sýrii. Ruskí vojaci neustále podstupujú výcvik s dronmi systému Leer-3. V rámci neho precvičujú potlačenie nepriateľských signálov a mobilnej komunikácie, ale aj identifikáciu a eventuálne zničenie nepriateľských síl. 

Pokrok v oblasti systémov elektronického boja je jednou z kľúčových zložiek, ktoré vedú k rozvoju armádnych autonómnych systémov. Hoci sa drony zatiaľ využívajú na rušenie mobilnej komunikácie, nie je ťažké si predstaviť využitie tej istej doktríny s novými technológiami. V tomto scenári je možné predpokladať modifikáciu aj iných prostriedkov, ktoré sa transformujú na rušiace systémy.

Zdroj: Russian drones can jam cellphones 60 miles away