Ruské letectvo dostalo ďalší modernizovaný A-50U

13.12.2018

Začiatkom decembra získali ruské vzdušné sily v poradí už piate zmodernizované lietadlo včasnej výstrahy A-50U. 

Po absolvovaní všetkých potrebných testov lietadlo preletelo z Taganrožského leteckého vedecko-technického komplexu G. M. Berieva na základňu Ivanovo-Severnyj. 

V Sovietskom zväze bolo kedysi vyrobených 40 lietadiel A-50, ktoré v tej dobe postačovali na zabezpečenie vzdušného priestoru. V priebehu času sa však objavili nové hrozby, hlavne v podobe stealth lietadiel F-22 a F-35, ktoré navyše disponujú modernými prostriedkami elektronického boja.

Keďže lietadlá A-50 už nie sú schopné eliminovať všetky súčasné hrozby, od roku 2011 prebieha ich hĺbková modernizácia, ktorá sa týkala hlavne modernejšej avioniky a výkonnejšieho rádiolokátora. Detekčné schopnosti nového radaru Šmeľ II sa zlepšili o 15-25%. Rádiolokátor by mal byť schopný zachytiť stíhacie lietadlá štvrtej generácie na vzdialenosť 400 km. Zároveň sa počet sledovaných cieľov zvýšil na 300.

V súčasnosti prevádzkuje ruské letectvo ešte asi 13 zastaraných A-50 a 5 zmodernizovaných A-50U. Keďže za uplynulých 8 rokov bolo zmodernizovaných iba 5 lietadiel, tento program nenapreduje príliš rýchlym tempom. V nasledujúcich rokoch však bude musieť pokračovať, pretože Rusko zatiaľ za lietadlá A-50 nemá adekvátnu náhradu.

Pred rokom začali letové skúšky nového ruského lietadla včasnej výstrahy a riadenia A-100 Premier, jeho vývoj je však v značnom sklze. So zavedením tohto stroja sa počítalo v roku 2015 a do roku 2020 malo byť ruskému letectvu dodaných 39 lietadiel tohto typu. Podľa najnovšieho vyjadrenia ruského ministra obrany Sergeja Šojgu sa však v roku 2020 ešte len spustí sériová výroba.

Zdroj: ВКС России получили пятый модернизированный самолет А-50У