Ruské lietadlá uskutočnili simulované útoky na nórsku radarovú základňu

13.03.2018

Šéf nórskej spravodajskej služby Morten Haga Lunde, známej ako Etterretningstjenesten alebo E-tjenesten, zverejnil podrobnosti o troch vážnych incidentoch, ktoré sa stali v roku 2017.

Ide o incidenty, o ktorých doteraz neinformovali ani nórske úrady, ani predstavitelia NATO.

Prvý prípad sa uskutočnil 24. marca 2017, keď ruské bombardéry vzlietli zo základne na poloostrove Kola a leteli smerom k radarovému zariadeniu v meste Vardø. Spravodajská služba uviedla, že simulovaného náletu sa zúčastnilo celkovo deväť lietadiel, nešpecifikovala však, nakoľko sa priblížili k nórskemu vzdušnému priestoru. Taktiež nebola zverejnená informácia, o aké bombardéry išlo. Ruská letecká základňa Olenya na polostrove Kola je však domovom bombardérov Tu-22M a príležitostne sú na nej dislokované aj bombardéry Tu-95.

To, že si Rusi zvolili mestečko Vardø ako cieľ cvičenia svojich bombardérov, nie je vôbec prekvapujúce. Rádiolokátor Globus II, ktorý tu postavila spoločnosť Raytheon pre potreby amerického letectva, je zahalený tajomstvom. Podľa oficiálneho vyjadrenia je úlohou tohto radaru monitorovať leteckú a vesmírnu činnosť, ako aj zhromažďovať údaje na účely výskumu a vývoja. Stará webová stránka Raytheonu však uvádzala, že systém AN/FPS-129 Have Stare má schopnosť zhromažďovať informácie o štarte balistických rakiet. Raytheon neskôr túto stránku stiahol, údajne na výzvu americkej armády.

Niektorí analytici sa preto domnievajú, že Globus II je jedným zo senzorov protiraketového štítu NATO, ktorý je kompatibilný s námornými a pobrežnými obrannými raketovými systémami, ako sú Aegis a Aegis Ashore. Kremeľ sa pravidelne sťažuje na tieto systémy a to aj napriek tomu, že nie sú schopné plne neutralizovať jadrový arzenál Ruska.

Radarové zariadenie v meste Vardø
Radarové zariadenie v meste Vardø

Druhý incident sa odohral v máji 2017, keď z poloostrova Kola vzlietla asi desiatka ruských bojových lietadiel. Letka pozostávala zo strategických bombardérov Tu-22M, zo stíhacích bombardérov Su-34 a Su-24, ako aj zo záchytných stíhačiek MiG-31. Ruské lietadlá simulovali prípravu na útok na lode NATO, ktoré v západnej časti Nórskeho mora vykonávali vojenské cvičenie. Lunde neuviedol, o aké cvičenia NATO išlo, ale dátum, ktorý spomenul, sa zhodoval s námorným cvičením EASTLANT 17.

EASTLANT 17 bol protiponorkový výcvik, ktorý organizovalo Nemecko, pričom sa ho zúčastnilo aj nórske a americké námorníctvo. Ponorky každej krajiny poskytli realistické ciele pre hladinové vojnové lode a námorné hliadkové lietadlá.

V máji 2017 sa odohral aj tretí incident, keď sa v blízkosti mesta Bodø objavilo deväť ruských bojových lietadiel. V ten deň prebiehalo veľké letecké cvičenie s názvom Arctic Challenge, ktorého sa zúčastnili vzdušné sily viacerých krajín NATO spolu s letectvom Švédska a Fínska.

V roku 2017 to bolo najväčšie letecké vojenské cvičenie v západnej Európe, do ktorého sa zapojilo viac ako 100 lietadiel z 12 krajín. Kvôli blížiacim sa ruským lietadlám museli vzlietnuť stíhačky nórskych vzdušných síl F-16 Viper.

Hoci sa ruské lietadlá nepriblížili natoľko, aby narušili priebeh vojenských aktivít Nórska alebo NATO, tieto prípady jasne demonštrujú nárast napätia medzi Ruskom a jeho susedmi v Škandinávii alebo členskými krajinami NATO. Vzťahy medzi Kremľom a Západom sa zhoršujú nepretržite od roku 2014, kedy Rusko anektovalo Krym a začalo podporovať proruských separatistov na ukrajinskom Donbase.

Zdroj: Norway Says Russian Aircraft Ran Mock Attacks On A Secretive Radar Base