Ruské strategické letectvo vstáva z popola

18.11.2017

Vo štvrtok bol slávnostne predstavený prototyp nového strategického bombardéru Tu-160M2, ktorý by mal prvýkrát vzlietnuť vo februári 2018. So spustením jeho sériovej výroby sa uvažuje v roku 2021, niektoré zdroje však posúvajú tento termín až na rok 2023.

Či už to bude v roku 2021 alebo 2023, nie je zo strategického hľadiska až tak dôležité. Podstatné je, že v nasledujúcej dekáde by ruské letectvo malo začať dostávať každoročne dva až tri nové bombardéry Tu-160M2, pričom plánovaný počet nových lietadiel by mal dosiahnuť 50 kusov.

Rusko údajne nezastavilo ani práce na vývoji stealth bombardéru PAK DA, ktorý by mal byť obdobou amerického B-2 Spirit. Ako uviedol na jar tohto roku námestník ministra obrany Jurij Borisov, "prvý let prototypu PAK DA sa uskutoční okolo roku 2025 a dodávky sériovo vyrobených lietadiel ruským vzdušným silám začnú okolo roku 2028." Takýto rýchly technologický progres sa zdá byť veľmi nepravdepodobný. Obzvlášť v kontexte toho, že pri oveľa jednoduchšom Tu-160M2 počíta Rusko s testovaním 3 - 5 rokov (od prvého letu v 2018 po spustenie sériovej výroby v 2021 - 2023). PAK DA bude predstavovať úplne novú generáciu bombardérov s množstvom moderného vybavenia. Dá sa teda predpokladať, že zavádzanie týchto nových technológií potrvá o niekoľko rokov dlhšie.

Faktom však zostáva, že jeho vývoj patrí medzi medzi jednu z priorít ruského letectva. Budúci týždeň prezident Vladimír Putin uskutoční sériu stretnutí s predstaviteľmi ministerstva obrany, členmi vlády a zástupcami vojensko-priemyselného komplexu. Tam by mali byť dohodnuté podrobnosti nového štátneho programu zbrojenia na roky 2018-2027. Podľa zatiaľ neoficiálnych informácií by mali byť na tento program vyčlenené finančné prostriedky vo výške 19 biliónov rubľov (asi 273 miliárd eur). Približne štvrtina tohto rozpočtu by mala pripadnúť letectvu, pričom časť z týchto financií má byť použitých aj na výskumné práce projektu PAK DA.

V súvislosti s optimistickými termínmi zavádzania nových bombardérov je zaujímavé, že Rusko zatiaľ nepripravuje vyraďovanie ani jedného zo starých typov. Paralelne s vývojom Tu-160M2 a PAK DA sa rozbieha aj masívna modernizácia všetkých troch starších bombardérov.

Tu-95MSM

Modernizácia bombardérov Tu-95MS na štandard Tu-95MSM sa začala v roku 2015 a do roku 2020 plánuje Rusko vylepšiť na túto úroveň celkovo 20 lietadiel. Modernizovaný bombardér sa od svojich predchodcov líši novým navigačným systémom GLONASS. Má taktiež integrované najnovšie strely s plochou dráhou letu Ch-101/Ch-102, ktoré môžu zasahovať pozemné ciele na vzdialenosť 5 000 km.

V júni tohto roka navyše ruské ministerstvo obrany zverejnilo informáciu, že bombardéry Tu-95MS získajú nový systém, ktorý im umožní prijímať súradnice cieľov v reálnom čase. V súčasnosti sú súradnice cieľov uložené do pamäte rakiet ešte predtým, ako bombardér vzlietne. Po modernizácii bude môcť pozemná obsluha odoslať súradnice cieľa lietadlu pomocou špeciálneho terminálu a nový palubný systém ich počas letu nahrá do pamäte strely.

Tu-160M2

Od novembra 2014 prebieha modernizácia bombardérov Tu-160 na štandard Tu-160M. Vrámci tohto programu získavajú lietadlá modernejšiu avioniku a strely s plochou dráhou letu (Ch-555 a Ch-101/Ch-102). Do roku 2020 malo tieto vylepšenia získať všetkých šestnásť lietadiel, ktoré v súčasnosti slúžia v ruskom letectve.

Prednedávnom však ruské ministerstvo obrany informovalo, že všetky Tu-160 prejdú hĺbkovou modernizáciou, aby sa dostali na úroveň budúcich Tu-160M2. Tieto zmeny sa budú týkať hlavne novej avioniky, systému elektronického boja a navigačného systému. Bombardéry získajú aj modernejší systém riadenia paľby a novú raketovú výzbroj. Staršie pohonné jednotky nahradia nové motory NK-32-02, ktoré by mali mať dlhšiu životnosť a zabezpečia lietadlám väčší dolet.

Tu-22M3M

Včera bola zverejnená informácia, že hĺbková modernizácia sa dotkne aj posledného z triády ruských strategických bombardérov Tu-22M3. Lietadlá by mali získať novú avioniku a motory NK-32-02 rovnako ako bombardéry Tu-160M2. Rádiolokátor PNA by mal nahradiť novší NV-45. Výzbroj bombardérov by sa mala rozšíriť o novú strelu s plochou dráhou letu 9-А-5015 (izdelie 750), ktorá má mať dosah niekoľko tisíc kilometrov.

Modernizácia na úroveň Tu-22M3M by sa mala začať už budúci rok, nie je však známe, koľkých lietadiel sa bude týkať ani ako rýchlo budú práce napredovať. V minulosti sa uvažovalo o modernizácii menšieho rozsahu, ktorou malo prejsť 30 bombardérov.

Na základe dostupných informácií sa zdá byť málo pravdepodobné, že by sa Rusku v dohľadnej dobe podarilo dobehnúť technologický náskok USA a zaviesť do služby bombardéry typu stealth. Aj keď sa javí, že tieto ambície Ruská federácia stále má a bude podnikať postupné kroky k ich naplneniu. Oveľa reálnejším cieľom pre druhú dekádu 21. storočia je však úspešné ukončenie vývoja Tu-160M2 a hĺbková modernizácia všetkých troch typov bombardérov, ktoré sú dnes v prevádzke. Ruské strategické letectvo tak prejde nielen zásadnými kvalitatívnymi zmenami, ale po mnohých rokoch znižovania stavov začne navyšovať počty svojich diaľkových bombardérov.

Zdroj:

В Казани прошла выкатка первого Ту-160, построенного после возобновления их производства

Завершено проектирование модернизированного дальнего бомбардировщика Ту-22М3М

Новые возможности Ту-95МС с системами управления от "Гефеста"