Ruské taktické bombardéry opäť imitovali útok na nórsky radar

18.02.2019

Šéf nórskej spravodajskej služby Morten Haga Lunde informoval 11. februára o incidente, počas ktorého ruské frontové bombardéry Su-24 nacvičovali útok na radarovú základňu vo Vardo.

K simulovanému náletu došlo 14. februára 2018. Skupina 11 nadzvukových lietadiel Su-24 vzlietla z leteckej základne Mončegorsk na polostrove Kola a letela do oblasti Barentsového mora. Následne sa otočili o 180 stupňov a zamierili priamo k nórskemu najsevernejšiemu mestu Vardo.

Dôvodom tejto provokácie je nepochybne fakt, že vo Vardo sa nachádza rádiolokátor Globus II, ktorý tu postavila spoločnosť Raytheon pre potreby amerického letectva. Ide o špecifický radar (jediný svojho druhu), ktorý má priemer 27 metrov a pracuje v pásme X (10 GHz). 

Hoci oficiálne je úlohou tohto radaru monitorovanie leteckej a vesmírnej činnosti, Globus II má pravdepodobne aj schopnosť zhromažďovať informácie o štarte balistických rakiet. Niektorí analytici sa domnievajú, že Globus II je jedným zo senzorov protiraketového štítu NATO, ktorý je kompatibilný s námornými a pobrežnými obrannými raketovými systémami, ako sú Aegis a Aegis Ashore. 

Su-24 sú frontové bombardéry, ktoré majú akčný rádius 615 km. Sú vyzbrojené celou škálou riadenej a neriadenej munície vrátane protiradarových rakiet Ch-31P. Tieto riadené strely v najnovšej verzii Ch-31PD majú dolet až 250 km. 

Dá sa očakávať, že v čase vojny by Rusko na Globus II zaútočilo. Je preto pochopiteľné, ak ruské letectvo realizuje vojenské cvičenie v Barentsovom mori. Je však veľmi neprimerané, ak ruské lietadlá simulujú nálet na samotnú radarovú stanicu, ktorá je v zóne nórskeho vzdušného priestoru. Ak by sa toto cvičenie uskutočnilo počas vojenskej krízy medzi Ruskom a NATO, mohlo by si ho Nórsko zmýliť so skutočným útokom a situácia by sa mohla značne vyeskalovať.

K podobnému incidentu ako bol ten z februára 2018, došlo aj v marci 2017. Zdá sa, že Rusko vo svojich vojenských aktivitách nepoľavilo ani v roku 2018 a jeho rétorika sa skôr zostruje. To nepochybne v blízkej budúcnosti neprispeje k zlepšeniu vzťahov Ruska a Západu. 

Zdroj: 11 Russian fighter jets made mock attack on Norwegian Arctic radar