Rusko buduje na hraniciach s Ukrajinou ďalšiu letku Su-30SM

01.05.2018

Koncom apríla preleteli štyri nové stíhačky Su-30SM z Irkutského leteckého závodu na základňu Chalino, vzdialenú 7 km od mesta Kursk.

Tým sa spustil proces prezbrojenia druhej letky 14. gardového stíhacieho leteckého pluku z lietadiel MiG-29SMT na Su-30SM. Nové stíhacie lietadlá nahrádzajú MiGy-29SMT, ktoré boli v minulosti dodané Alžírsku. Táto krajina ich však vrátila Rusku s odôvodnením, že sú kvalitatívne nedostačujúce. Ruské letectvo ich následne zaradilo do svojho lietadlového parku.

Prvú letku, pozostávajúcu z dvanástich Su-30SM, sa podarilo vytvoriť na základni Chalino ešte minulý rok. Ruské letectvo má do konca tohto roka získať ďalších 8 strojov Su-30SM. Je pravdepodobné, že tieto lietadlá budú určené práve pre 14. gardový stíhací letecký pluk, ktorý by tým získal dve kompletné letky Su-30SM.

Dvomi letkami Su-30SM disponuje aj 31. gardový stíhací letecký pluk, ktorý je dislokovaný v západnej časti Ruska na základni Millerovo. Vzdušno-kozmické sily RF tak v súčasnosti prevádzkujú v blízkosti ukrajinskej hranice asi 40 moderných stíhacích lietadiel, ktorých počet by mohol do konca roka vzrásť až na 48 kusov.

V prípade vyhrotenia rusko-ukrajinského konfliktu na Donbase a zapojenia vzdušných síl by Rusko vedelo okamžite zapojiť desiatky podstatne pokročilejších stíhacích lietadiel ako jej sused. Ukrajinské vzdušné sily v súčasnosti disponujú 37 strojmi MiG-29 a 34 lietadlami Su-27. Hoci ide o stíhacie lietadlá rôznych verzií a niektoré z nich prešli nedávno čiastočnou modernizáciou, v porovnaní s ruskými Su-30SM sú to pomerne zastarané stroje.

Pripomeňme, že Ministerstvo obrany Ruskej federácie objednalo celkovo 116 stíhačiek Su-30SM a tento rok má byť byť podpísaná nová zmluva na dodávku ďalších strojov tohto typu. Ku dnešnému dňu bolo ruským vzdušným silám dodaných 84 lietadiel, zatiaľ čo námorné letectvo disponuje 20 strojmi Su-30SM.

Zdroj: Четыре новых истребителя Су-30СМ поступили в Курск