Rusko dodalo Pakistanu útočné vrtuľníky Mi-35M

04.09.2017

Koncom augusta Pakistan potvrdil, že získal štyri bojové vrtuľníky Mil Mi-35M.

Objednávka v hodnote 153 miliónov amerických dolárov bola uzavretá v auguste 2015. Táto suma okrem štyroch helikoptér zahŕňa výcvik, náhradné diely a vybavenie pozemnej podpory.

Mi-35M je modernizovaná verzia helikoptéry Mi-24V, ktorá bola počas sovietskej éry mimoriadne rozšírená po celom svete (celkovo bolo pre ZSSR a iné krajiny vyrobených viac ako 1500 kusov). Mi-35M bol vyvinutý Moskovským vrtuľníkovým závodom M. L. Mila a jeho výroba prebieha od roku 2005. Tento vrtuľník disponuje v porovnaní so svojím predchodcom mnohými vylepšeniami, vrátane modernej avioniky a presne navádzanej výzbroje. Kokpit stroja je vybavený viacúčelovými displejmi a je kompatibilný s okuliarmi nočného videnia. K ďalším vylepšeniam patrí zameriavací systém Tor-24 a výstražný rádiolokačný systém SPO-15 Berjoza.

Okrem starších protitankových striel Šturm-V má Mi-35M integrované aj nové riadené rakety 9M120 Ataka-V. Zároveň je vyzbrojený protilietadlovými strelami krátkeho dosahu s infračerveným navádzaním 9M39 Igla-V.

Mi-35M poháňa dvojica nových motorov TV3-117VMA alebo VK-2500-02, ktoré dosahujú lepšie charakteristiky pri operáciách vo väčších nadmorských výškach a v prostredí s vyššou teplotou vzduchu. Vrtuľník je vybavený novým nosným rotorom, ktorý je ľahší a zároveň odolnejší.

Mi-35M je útočný a výsadkový vrtuľník, používaný na priamu podporu pozemných vojsk, ničenie tankov alebo obrnených vozidiel. Zároveň je spôsobilý na ničenie vrtuľníkov a iných pomalých vzdušných cieľov. Maximálna rýchlosť stroja je 310 km/h a praktický dostup 5400 m. Vrtuľník dokáže prepraviť 8 výsadkárov alebo náklad s hmotnosťou 2400 kg, zavesený externe pod trupom.

Ako uviedol brigádny generál Mumtaz, pakistanskí piloti sa momentálne zoznamujú s novými vrtuľníkmi a po ukončení tohto programu zváži Pakistan aj nákup ďalších ruských zbraní. Je možné, že pôjde o ďalšie helikoptéry, keďže v minulosti prejavil Pakistan záujem až o 20 kusov Mi-35M. Môže sa však jednať aj o nákup stíhačiek Su-35S, bojových vrtuľníkov Mi-28NE alebo systému protivzdušnej obrany S-400. Kontrakt na Mi-35 tak môže vydláždiť cestu pre objednávky aj iných moderných ruských zbraňových systémov.

Zdroje:

1. Russia has delivered Mi-35M assault helicopters to Pakistan

2. Ми-35М