Rusko dokončilo prvý ťažký bojový dron

14.06.2018

Podľa agentúry Interfax Rusko čoskoro zavedie do služby prvé ťažké bezpilotné lietadlo, ktoré bude určené aj na ničenie pozemných cieľov.

Ide o dron Aľtius, ktorého vývoj začal v roku 2011. Ruské ministerstvo obrany vyčlenilo na tento projekt 1 miliardu rubľov, pričom požadovalo, aby sa prvý let prototypu nového bezposádkového lietadla uskutočnil do roku 2015. Tento termín sa nepodarilo dodržať a s letovými skúškami sa začalo až o rok neskôr. Z dôvodu technických problémov však boli testy prerušené a lietadlo muselo podstúpiť konštrukčné úpravy. K obnoveniu letových skúšok údajne došlo v roku 2017. V máji námestník ministra obrany Jurij Borisov informoval, že práce na vývoji dronu budú ukončené ešte v priebehu tohto roku.

Podľa verejných informácií bude Aľtius celý vyrobený z kompozitných materiálov. Svojou hmotnosťou a rozmermi sa podobá na americké bezposádkové lietadlo MQ-9 Reaper. Jeho maximálna vzletová hmotnosť by mala byť 5 ton, niektoré zdroje však uvádzajú až 7,5 tony. Predpokladaná dĺžka lietadla je 11,6 m, rozpätie krídel asi 28,5 m a dĺžka chvostových plôch v tvare písmena "V" by mala byť asi 6 m.

Dron má byť vybavený dvomi nemeckými dieselovými motormi RED A03/V12 s výkonom 500 koní (373 kW), ktoré budú poháňať dve trojlistové vrtule. Požadovaný dolet Aľtiusa je až 10000 km a letová vytrvalosť 48 hodín.

Predpokladá sa, že v prieskumnej konfigurácii bude dron vybavený gyroskopicky stabilizovaným elektro-optickým systémom a v nose lietadla bude nainštalovaný radar s aktívnym elektronickým skenovaním s bočným vyžarovaním. Informácie o výzbroji dronu zatiaľ neboli zverejnené.

Zdroj: Первый российский тяжелый ударный беспилотник уже создан