Rusko objedná ďalšie prieskumné drony

31.12.2017

Ruské ministerstvo obrany plánuje do roku 2019 objednať ďalšie bezpilotné lietadlá "Forpost".

História používania týchto dronov ruskou armádou siaha do roku 2009, kedy Rusko kúpilo dve izraelské bezpilotné lietadlá Searcher Mk.2 v hodnote 12 miliónov dolárov. O rok neskôr uzavrelo Rusko s Izraelom zmluvu na licenčnú výrobu týchto lietadiel, ktoré dostali pomenovanie Forpost.

Ku dnešnému dňu sa v Uralskom závode civilného letectva (UZGA) vyrobilo 30 kompletov týchto lietadiel, ktoré boli vyrobené, resp. zmontované z dovezených dielov. Od roku 2019 však bude UZGA vyrábať Forpost úplne vo vlastnej réžii.

Každý komplet pozostáva z pozemnej riadiacej stanice a troch bezposádkových lietadiel. Obsluhu jedného kompletu tvoria dvaja operátori - jeden zodpovedá za diaľkové riadenie lietadla a druhý obsluhuje senzorové vybavenie.

Hmotnosť jedného lietadla je asi 450 kilogramov, pričom stroj nesie vybavenie o hmotnosti 120 kg. Vybavenie pozostáva z dennej a nočnej kamery, ktoré dokážu snímať video v rozsahu 360 stupňov. Zábery zo záujmovej oblasti sú v reálnom čase prenášané na monitory v pozemnej riadiacej stanici.

Forpost môže robiť prieskum z výšky 5 000 m a vo vzduchu vydrží približne 16 hodín. Akčný rádius tohto dronu je 250 km.

Lietadlá Forpost nasadilo Rusko počas intervencie v Sýrii, ale aj pri podpore separatistov na Donbase. V druhom zo spomínaných konfliktov stratila ruská armáda už päť týchto dronov. Keďže Rusko popiera, že by sa na Ukrajine vojensky angažovalo, informácie o efektivite nasadenia lietadiel Forpost v týchto bojoch nie sú známe.

V Sýrii vzlietali tieto bezpilotné lietadlá zo základne Humajmím a boli vo vzduchu takmer nepretržite. Dokázali tak v reálnom čase informovať ruské letectvo a sýrsku armádu o polohe bojovníkov Islamského štátu.

Zaujímavosťou je, že ruský letecký priemysel stále nedokáže dodávať ruským ozbrojeným silám bezpilotné lietadlá tejto kategórie a Rusko je tak závislé na nákupoch zo zahraničia alebo licenčnej výrobe. Hoci ruské firmy pracujú na vývoji viacerých typov bezpilotných lietadiel, dodnes sa nepodarilo zaviesť do služby žiadne z nich.

Dronom, ktorý by mohol v budúcnosti nahradiť Forpost, sa javí byť Korsar. V roku 2013 sa objavila informácia, že ruské ministerstvo obrany uzavrelo zmluvu so spoločnosťou Vega, ktorej predmetom mal byť vývoj tohto prieskumného bezposádkového lietadla. Prvý prototyp Korsara bol hotový v roku 2015 a jeho sériová výroba mala začať v roku 2017.

O úspešnom ukončení vývoja však dodnes nie je nič známe. Omeškanie vývoja zrejme stojí aj za plánmi Ruska, objednať licenčnú výrobu ďalších izraelských dronov.  

Zdroj: Минобороны РФ планирует с 2019 года дальнейшие закупки беспилотников "Форпост"