Rusko objednalo 10 modernizovaných bombardérov Tu-160M2

26.01.2018

Ruské ministerstvo obrany podpísalo so spoločnosťou Tupolev zmluvu na dodávku prvých desiatich modernizovaných strategických bombardérov Tu-160M2.

Táto správa bola uverejnená týždeň po tom, ako sa začali letové skúšky nedávno dokončeného bombardéra Tu-160 so sériovým číslom 08-04. Ide o jedno z dvojice nedokončených lietadiel, ktorých trupy čakali na montáž od rozpadu Sovietskeho zväzu.

Ako je v Rusku zaužívaným zvykom, každý strategický bombardér Tu-160 nesie meno významnej osobnosti ruského letectva. Nové lietadlo nie je výnimkou a dostalo pomenovanie Petr Dejnekin. Ide o prvého veliteľa ruského letectva, ktorý zároveň založil tradíciu označovať tieto bombardéry menami prominentných ľudí.

Bombardér s číslom 08-04 nepredstavuje ešte žiadnu hĺbkovú modernizáciu lietadiel Tu-160. Na tomto stroji sa uskutočnili len malé vylepšenia, trup aj motory zostali pôvodné.

Petr Dejnekin nepochybne poslúžil na znovu osvojenie si pracovných a montážnych postupov, ktoré pri takomto type lietadla nie sú jednoduché. Najskôr v polovici tohto roka bude pripravená kompletne digitalizovaná dokumentácia modernizovaného Tu-160M2 a až potom sa môže začať s výrobou prvého lietadla.

Lietadlá Tu-160M2 budú poháňané novými motormi NK-32-02, ktoré sú už dokončené a v súčasnosti sa spúšťa ich sériová výroba. Vyznačujú sa ekonomickejšou prevádzkou, čo zaistí bombardérom väčší dolet.

Tieto stroje by mali dostať aj úplne nové palubné vybavenie, ktoré však bude hotové až v roku 2020. Ide hlavne o nové komunikačné systémy, systémy elektronického boja, navigáciu a zbraňový systém.

Hodnota kontraktu na výrobu 10 bombardérov Tu-160M2 ​​predstavuje 160 miliárd rubľov. Jednotková cena nového strategického lietadla by tak mala dosiahnuť 16 miliárd rubľov, čo je asi 230 miliónov eur.

Kazanský letecký závod by mal dodať ruskému letectvu prvý Tu-160M2 v roku 2023. Všetkých desať strojov má byť dodaných do konca roku 2027.

Ako uviedol námestník ministra obrany Jurij Borisov, Rusko plánuje do roku 2035 zakúpiť až 50 lietadiel Tu-160M2. Dodávky takéhoto počtu bombardérov do roku 2035 sú však málo pravdepodobné, keďže výrobné kapacity Kazanského leteckého závodu sú len 2 až 3 lietadlá ročne.

Tieto ambiciózne plány by v budúcnosti mohli zhatiť aj financie, pretože ide o mimoriadne nákladný projekt. Celkové náklady na tento program, berúc do úvahy aj výskum, vývoj a náklady na obnovu výrobnej linky, sa odhadujú na viac ako 900 miliárd rubľov.

Rusko však o zmysluplnosti tohto programu vôbec nepochybuje a so zvýšenými nákladmi na obstaranie modernizovaných bombardérov rátalo aj pri zostavovaní obranného rozpočtu na najbližšie desaťročie. Tu-160, ako nosič riadených striel Ch-102 s jadrovou hlavicou, totiž predstavuje jeden z pilierov ruskej jadrovej triády.

Zdroj: Подписан контракт на первые десять модернизированных бомбардировщиков Ту-160М2