Rusko opäť zavedie do výzbroje vyradené strely Ch-22

11.06.2018

Ruské ministerstvo obrany sa v máji rozhodlo znovu zaviesť do služby riadené strely stredného dosahu Ch-22.

Tieto nadzvukové protilodné strely predstavovali po mnoho rokov hlavnú výzbroj bombardérov Tu-22M3, začiatkom 21. storočia však boli vyradené a s ich modernizáciou sa už nepočítalo. V máji sa však Rusko rozhodlo zmodernizovať 32 týchto rakiet, ktoré sú ako rezerva uložené v skladoch. Modernizačné práce budú trvať tri roky a celkové náklady sa odhadujú na 300 miliónov rubľov (asi 4 milióny eur).

Vývoj Ch-22 zabezpečovala konštrukčná kancelária OKB-155, neskôr premenovaná na Raduga, ktorá je dnes súčasťou korporácie Taktičeskoje raketnoje vooruženie. Od roku 1966 bolo vyrobených asi 3000 rôznych verzií týchto rakiet. Strely môžu niesť konvenčnú, ale aj jadrovú hlavicu. Ich dolet sa uvádza v rozsahu 460 až 600 km.

Modernizované strely Ch-22 budú poháňané silnejším motorom a zvýši sa aj objem palivových nádrží (pritom sa však zníži hmotnosť bojovej časti). Tieto úpravy zabezpečia zvýšenie dosahu strely až na vzdialenosť 1000 km. Ch-22 bude tiež vybavená novým systémom navádzania, ktorý bude odolnejší voči rušeniu.

Ako uvádza bývalý dôstojník sovietskeho námorníctva Tokarev, teoreticky a príležitostne aj prakticky pri výcviku môže lietadlo Tu-22M3 niesť až tri strely Ch-22MA (jednu pod trupom a dve pod krídlami). V očakávaných reálnych bojových podmienkach však skúsené posádky trvali na nesení len jedinej strely, pretože zavesenie dvojice Ch-22 pod krídla spôsobilo obrovský nárast odporu, čo výrazne znížilo rýchlosť a dolet bombardérov.

S ohľadom na to, že každý z bombardérov Tu-22M3 je schopný niesť minimálne jednu Ch-22, sa zdá byť počet modernizovaných striel nedostatočný. K septembru 2017 disponovalo ruské letectvo 69 bojaschopnými lietadlami Tu-22M3.

Navyše tieto bombardéry by mali byť už vyzbrojené modernou protilodnou strelou Ch-32, ktorá bola údajne zavedená v roku 2016. Keďže ide o najnovšiu verziu rodiny striel Ch-22, disponuje podobnými rozmermi (dĺžka takmer 12 m, priemer skoro 1 m) aj hmotnosťou (5800 kg). Svojimi vlastnosťami však výrazne prevyšuje predchádzajúce verzie. Hmotnosť jej bojovej časti sa síce znížila z 900 na 500 kg, ale dolet vzrástol až na 1000 km. To umožňuje bombardérom odpáliť tieto strely proti zoskupeniam amerických lietadlových lodí z bezpečnej vzdialenosti mimo dosah lietadiel AWACS alebo mimo bojový rádius Super Hornetov. Ch-32 údajne dokáže vyletieť až do výšky 40 km a odtiaľ môže strmhlavo útočiť na hladinové ciele, pričom v záverečnej fáze letu dosahuje rýchlosť až 4,6 Machu.

Takéto impozantné charakteristiky robia z Ch-32 skutočne nebezpečnú zbraň, ktorá má potenciál prekonať aj vyspelú protivzdušnú obranu amerických lietadlových lodí. Navyše bombardéry Tu-22M3 v súčasnosti podstupujú modernizáciu na štandard Tu-22M3M a prvé zmodernizované lietadlo má byť ruskému letectvu dodané v októbri tohto roka. Do takto zmodernizovaných bombardérov, vyzbrojených strelami Ch-32 , vkladá ruské ministerstvo obrany veľké nádeje. Je preto otázne, prečo Rusko dospelo k rozhodnutiu, že je potrebné zmodernizovať aj 32 striel Ch-22.

Zdroj: Ракеты Х-22 вернутся в строй