V Sýrii bola otestovaná výzbroj Su-57

26.05.2018

Len niekoľko dní po odhalení, že izraelské F-35 boli zapojené do ostrých bojov, prichádza Rusko s nemenej šokujúcim vyhlásením. Ruský minister obrany armádny generál Sergej Šojgu zverejnil informácie o bojovom nasadení prototypov stíhačiek Su-57 v Sýrii.

Vo svojom prejave z 25. mája, v ktorom minister obrany Sergej Šojgu hovoril okrem iného aj o nasadení ruského letectva v Sýrii, uviedol: "Kvôli vyhodnoteniu bojových schopností novej vojenskej techniky sa vo februári tohto roka konali praktické skúšky odpalov riadených striel z taktických lietadiel 5. generácie Su-57."

Pripomeňme, že 21. až 23. februára 2018 sa na leteckej základni Humajmím v Sýrii na krátko objavili dva prototypy ruských stíhačiek piatej generácie Su-57. Konkrétne išlo o lietadlá T-50-9 a T-50-11, ktoré slúžia na otestovanie novej avioniky a výzbroje budúcich ruských stíhačiek vyvíjaných v rámci programu PAK FA.

O presune dvojice prototypov Su-57 na základňu Humajmím začali médiá informovať už 22. februára, Rusko však oficiálne potvrdilo túto informáciu až 1. marca. Niektoré ruské zdroje uvádzali, že nové stíhačky si v podmienkach blízkych tým bojovým otestujú systémy elektronického boja a rádiolokačné systémy a že nepôjde o plnohodnotné bojové nasadenie.

Včera však ruský minister obrany informoval aj o testovaní zbraňových systémov a v súvislosti s prítomnosťou T-50 (Su-57) v Sýrii uviedol: "Skutočne tam boli. Nebolo to dlho, iba dva dni. Počas tejto doby vykonali sériu skúšok vrátane tých bojových. Môžem povedať, že testy boli úspešné. Boli tam dve lietadlá. Sprevádzali ich lietadlá, ktoré monitorovali všetky funkčné parametre zbraní."

Z videozáberov, predstavených na zasadnutí kolégia ruského ministerstva obrany, vyplýva, že lietadlá T-50 otestovali prototypy riadených striel s plochou dráhou letu Ch-59MK2. Súdiac podľa červeného náteru strely, však tento záznam nebol vyhotovený pri skúškach v Sýrii, ale skôr niekde na testovacom polygóne. Nemáme teda priamy dôkaz o použití tejto výzbroje v Sýrii. V každom prípade to potvrdzuje, že v súčasnosti už prebieha na Su-57 integrácia presne navádzaných zbraní typu vzduch-zem vrátane tých s dlhým dosahom.

Riadená strela Ch-59MK2 bola prvýkrát predstavená na aerosalóne MAKS-2015 v auguste 2015. Vyvíja ju konštrukčná kancelária Raduga, ktorá spadá pod spoločnosť Korporacia Taktičeskoje Raketnoje Vooruženie. Hoci jej názov naznačuje príbuznosť s rodinou starších riadených striel Ch-59/Ch-59M, ide v podstate o úplne novú raketu.

Predstavuje analógiu k americkým strelám AGM-158 JASSM alebo európskym Scalp EG (Storm Shadow) a KEPD 350. Je určená na ničenie malých, dobre chránených pozemných cieľov vysokej hodnoty, ktorých súradnice sú vopred známe.

Trup Ch-59MK2 bol skonštruovaný s ohľadom na stealth vlastnosti, aby bola strela obtiažne zachytiteľná nepriateľským radarom. Ch-59MK2 má dĺžku 4,2 m a štvorcový prierez trupu 40x40 cm. Celková hmotnosť strely je 770 kg, pričom bojová časť váži 310 kg. Stíhačky Su-57 dokážu niesť rakety vo vnútornej šachte, vďaka čomu nedochádza k degradácii ich stealth vlastností.

Strelu Ch-59MK2 poháňa malorozmerný prúdový motor s pracovným názvom "Izdelie 37-04", ktorý vyvíja spoločnosť "Omskoje motostrojiteľnoje konstruktorskoje bjuro". Predpokladá sa, že dosah strely bude viac ako 500 km.

Navádzací systém strely zahŕňa kombináciu inerciálneho navigačného systému a satelitného systému (GPS/GLONASS), pričom v záverečnej fáze letu sa zapája aj elektro-optický systém. Výrobca elektro-optického navádzacieho systému s označením OE-M deklaruje presnosť strely s odchýlkou 3-5 m.

Zdroj: Самолет Т-50 применял крылатые ракеты в Сирии