Rusko plánuje obstarať ďalšie MiGy-35

23.01.2019

V priebehu tohto roku plánuje ruské ministerstvo obrany uzavrieť zmluvu na nákup ďalších 14 stíhacích lietadiel MiG-35, oznámila agentúra TASS s odkazom na zdroj z leteckého priemyslu.

Pripomeňme, že v auguste 2018 bol uzavretý kontrakt na prvých 6 stíhačiek. Dve z nich sú v cvične-bojovej verzii MiG-35UB a boli dodané ruskému letectvu koncom minulého roku. Dodávky zvyšných štyroch jednomiestnych strojov by sa mali uskutočniť ešte tento rok.  "Očakávame, že v roku 2019 dokončíme podľa plánu všetky potrebné testy", uviedol generálny riaditeľ korporácie RSK MiG Ilja Tarasenko. 

Výroba a dodanie ďalších 14 jednomiestnych lietadiel sú naplánované na nasledujúce tri roky. To by znamenalo, že do roku 2023 budú ruské vzdušno-kozmické sily disponovať 18 jednomiestnymi stíhačkami (popri dvoch cvično-bojových).

V nadchádzajúcich rokoch tak bude jadro bojovej leteckej techniky Ruska naďalej pozostávať z lietadiel Suchoj (Su-30SM a Su-35S), ako aj zo zastaraného parku stíhačiek MiG-29. Dá sa predpokladať, že ruské letectvo plánuje otestovať MiG-35 v reálnych bojových podmienkach (napríklad v Sýrii) a až potom sa rozhodne, či bude tieto nové lietadlá nakupovať vo väčších počtoch.

Osud "tridsaťpäťky", čo je hĺbkovo modernizovaná MiG-29, dlho visel na vlásku. A keď ministerstvo obrany uviedlo, že ruské letectvo bude takéto lietadlo potrebovať, mnohí odborníci v tom videli iba pokus, ako pomôcť korporácii MiG. Na rozdiel od priameho konkurenta firmy Suchoj, ktorá vyvíja stealth lietadlo Su-57, vyrábal MiG iba vylepšené verzie "dvadsaťdeviatky". A príbeh MiGu-29K, s ktorým nakoniec India nie je príliš spokojná, celú situáciu iba zhoršil.

Pri pohľade na lietadlový park ruského letectva je jasné, že dodávka 18 stíhačiek MiG-35 do roku 2023 nie je postačujúca. Vzdušno-kozmické sily Ruskej federácie v súčasnosti prevádzkujú asi 120 lietadiel MiG-29. Teoreticky by bolo potrebné objednať aspoň 30-40 stíhačiek, čo sa však zatiaľ neplánuje. To môže indikovať buď obmedzené financovanie programu alebo pochybnosti o nevyhnutnosti takého lietadla. 

MiG-35 je ruské viacúčelové stíhacie lietadlo generácie 4++, ktorého konštrukcia vychádza z lietadiel MiG-29K/KUB a MiG-29M/M2. Ak ho porovnáme s Migom-29, "tridsaťpäťka" je veľmi dobrá voľba, ktorá je lepšie vyzbrojená a vybavená modernejšou avionikou.

Zdroj: Летчики получат лишь единицы МиГ-35