Rusko ponúklo Indii transfer technológie MiG-35

15.05.2018

Pred necelým mesiacom India informovala, že odstupuje od projektu vývoja stíhačky piatej generácie FGFA. Len o týždeň neskôr zverejnilo Rusko informáciu, že poskytne Indii technológie na výrobu lietadiel MiG-35.

Generálny riaditeľ ruskej spoločnosti RSK MiG Iľja Tarasenko informoval o možnom transfere technológií na výrobu viacúčelových stíhačiek MiG-35. Podľa neho je spoločnosť RSK MiG "pripravená zrealizovať prenos technológií a zabezpečiť školenie zamestnancov".

Tarasenko upresnil, že po dodaní pilotnej šarže lietadiel indickému letectvu, je možné spustiť výrobu týchto strojov aj priamo v Indii. Zavedenie sériovej výroby by sa však zrealizovalo na niekoľko etáp. V prvej fáze projektu by boli Indii dodané hotové časti lietadla, ktorých montáž by následne prebehla priamo v tejto krajine. V budúcnosti by však Rusko pomohlo lokalizovať v Indii celý výrobný cyklus.

Ruská ponuka prišla v reakcii na výberové konanie, ktoré vyhlásila India začiatkom apríla. Vrámci neho plánuje indické letectvo obstarať 110 stíhacích lietadiel v hodnote viac ako 15 miliárd dolárov. Obstarávací proces je súčasťou programu "Make in India", čo znamená, že aspoň 85 % lietadla by malo byť vyrobeného v tejto krajine.

Do súťaže sa okrem RSK MiG zapojili aj firmy Boeing, Lockheed Martin, Saab a Dassault Aviation. Boeing plánuje vytvorenie tímu so spoločnosťami Hindustan Aeronautics a Mahindra Defence Systems, pričom ponúka výrobu lietadiel F/A-18 Super Hornet. Lockheed Martin ponúkol presun svojej výrobnej linky do Indie a v spolupráci so spoločnosťou Tata Advanced Systems chce vyrábať stíhačky F-16V. Saab ponúka produkciu Gripenov v kooperácii s firmou Adani Group. Tandem Dassault Aviation a Reliance Group by sa do súťaže zapojili so strojom Rafale.

Ide o mimoriadne silnú konkurenciu a je otázne, či môže MiG-35 v tejto súťaži uspieť. V súčasnosti existujú len dva lietajúce prototypy, ktoré v závere minulého roka ukončili predbežné letové skúšky. Tieto testy však nepostačujú ani na zavedenie lietadla do ruských vzdušných síl. Čakajú ich ešte štátne skúšky, ktoré sa začnú toto leto v ruskom testovacom centre v Achtubinsku. Ide o zdĺhavý proces, vrámci ktorého musí byť odskúšané veľké množstvo novej avioniky a zbraní. Štátne skúšky sa začnú s dvomi existujúcimi prototypmi a koncom tohto roka k nim pribudnú ešte dve lietatlá z predsériovej výroby. Dokončenie celého testovacieho cyklu a začiatok hromadnej výroby MiGu-35 sa očakáva koncom roku 2019 alebo až začiatkom roku 2020.

Zatiaľ ešte ruské ministerstvo obrany nepodpísalo žiadnu konkrétnu objednávku, očakáva sa však, že ruské letectvo získa minimálne 30 lietadiel MiG-35. Prvé stroje by mali byť dodané leteckej akrobatickej skupine Striži, ktorej piloti už viac ako 25 rokov lietajú na šiestich stíhačkách MiG-29. Ďalšie lietadlá by už následne mali byť dodané štátnemu centru bojovej prípravy v Lipecku, kde budú vojenskí piloti preškoľovaní na novú techniku.

Podľa zverejnených informácií však budú prvé sériovo vyrobené lietadlá vybavené len s pulzným dopplerovským rádiolokátorom Žuk-M, ktorý je nainštalovaný na stíhačkách MiG-29 SMT. Až v budúcnosti získajú tieto stíhačky pokročilejší radar s aktívnym elektronickým skenovaním Žuk-AE.

Zatiaľ nie je známe, koľko MiGov-35 bude vyrobených bez radaru Žuk-AE ani kedy ním budú vybavené prvé stíhačky. Táto správa však vyvoláva vážne otázky ohľadom toho, v akom štádiu vývoja sa vlastne radar nachádza. Už minulý rok uviedol predstaviteľ korporácie Fazotron-NIIR, ktorá tento palubný rádiolokátor vyvíja, že prvý predprodukčný kus by mal byť hotový koncom roku 2017 a malo by sa začať s jeho testovaním. Podľa posledných informácií je však zjavné, že skúšky radaru zatiaľ nielen že neprebiehajú, ale s jeho inštaláciou do stíhačiek sa počíta najskôr v roku 2020.

Rádiolokátor je hlavným palubným senzorom stíhacieho lietadla a absencia moderného radaru s aktívnym elektronickým skenovaním (AESA) predstavuje významný nedostatok. Víťazstvo MiGu-35 v indickom tendri je tak vážne ohrozené, pretože každý z možných konkurentov dokáže svoje lietadlá dodávať v konfigurácii s týmto pokročilým palubným senzorom.

Zdroj:

Россия захотела продать Индии технологии МиГ-35

ВКС России приступили к испытаниям МиГ-35