Rusko pracuje na novej bojovej taktike dronu Ochotnik a stíhačky Su-57

27.09.2019

Ruské ministerstvo obrany dnes uverejnilo unikátne zábery z prvého spoločného letu stíhačky piatej generácie Su-57 a ťažkého bojového dronu S-70 Ochotnik.

Tento let prebiehal v automatickom režime a bol súčasťou testovania bezposádkového lietadla Ochotnik. Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že v rámci tejto letovej skúšky sa overovala interakcia medzi Su-57 a dronom. Ochotnik demonštroval predĺženie dosahu radaru a zameranie cieľov pre rakety dlhého dosahu nesené stíhačkou Su-57, ktorá sa tak mohla držať mimo dosah nepriateľskej protivzdušnej obrany.

Z popisu testu jasne vyplýva, že hoci Su-57 predstavuje vedúce lietadlo, napriek tomu letelo až za dronom S-70 Ochotnik. Prvý spoločný let lietadiel trval viac ako pol hodiny.

Oba stroje boli vyvinuté spoločnosťou Suchoj, pričom pri zostrojení Ochotnika bolo použitých niekoľko technológií z Su-57. V boji tento dron rozšíri možnosti ruskej stíhačky a bude pre ňu vyhľadávať ciele. 

Ochotnik by mal byť prvým ťažkým dronom s útočnými schopnosťami, ktorý bude zavedený v ruskom letectve. Má konštrukciu lietajúceho krídla a je bez akýchkoľvek zvislých chvostových plôch. Pri jeho výrobe sa použili špeciálne materiály a nátery, vďaka ktorým má zníženú efektívnu odrazovú plochu, čo spôsobuje, že je obtiažne detegovateľný radarom.

Dron je vybavený celou škálou prieskumných systémov vrátane elektro-optických a rádiotechnických senzorov. Ochotnik poháňa jeden prúdový motor z rodiny motorov Al-31, ktoré zabezpečujú pohon aj na stíhačkách Su-27. Dron by mal byť schopný vyvinúť rýchlosť približne 1000 km/h. Pod krídlami lietadla nie sú žiadne zbraňové závesníky a preto sa predpokladá, že výzbroj bude umiestnená vo vnútri trupu.

Ochotnik je dlhý asi 19 m a má rozpätie krídel približne 14 m. Má údajne nižšiu efektívnu odrazovú plochu ako Su-57. Maximálna vzletová hmotnosť lietadla by mala byť 20 ton, pričom užitočné zaťaženie dosahuje 6 ton.

Prvý let dronu S-70 Ochotnik sa uskutočnil 3. augusta tohto roku a trval viac ako 20 minút. Bezpilotné lietadlo preletelo niekoľkokrát okolo letiska v nadmorskej výške asi 600 metrov a následne úspešne pristálo. Počas letu ho vtedy sprevádzala viacúčelová stíhačka Su-30SM.

Vysoký predstaviteľ vojensko-priemyselného komplexu na výstave LIMA-2019 povedal, že letové skúšky S-70 budú trvať jeden až tri roky. Neskôr však podpredseda vlády Jurij Borisov uviedol, že sériová výroba tohto bezposádkového lietadla sa začne až po roku 2024.

Zdroj:

Первый совместный полет Су-57 и ударного "Охотника" сняли на видео

Новейший беспилотник "Охотник" совершил первый совместный полет с Су-57

"Охотник" и Су-57 совершили первый совместный полет

Опубликованы кадры первого совместного полета БПЛА «Охотник» и Су-57