Rusko prezbrojilo štvrtý pluk na Su-34. Čo ďalej?

08.10.2019

Začiatkom októbra ukončil 2. zmiešaný letecký pluk centrálnej vojenskej oblasti prezbrojenie na frontové bombardéry Su-34. Na základni Šagol sa tak sformovali dve letky po 12 lietadiel.

Dňa 2. októbra získala základňa Šagol posledné tri predné bombardéry Su-34, čím sa zvýšil ich celkový počet  na 24 lietadiel. Tým bol v rámci pluku ukončený proces vyradenia zastaraných Su-24M a ich nahradenia strojmi novej generácie. Na základni Šagol sa v súčasnosti nachádza ešte tretia letka, ktorá neprešla modernizáciou a je vybavená prieskumnými lietadlami Su-24MR.

Su-34 boli vyrobené na základe zmluvy s ruským ministerstvom obrany z februára 2012. Predmetom tejto zmluvy bola produkcia 92 lietadiel tohto typu. Z uvedeného počtu už bolo dodaných 88 kusov a posledné 4 lietadlá by malo získať ruské letectvo do konca tohto roka.

Po zahrnutí aj predchádzajúceho kontraktu bolo vyrobených celkovo 132 lietadiel Su-34 (vrátane 7 prototypov). Týmito modernými strojmi sa Rusku doteraz podarilo prezbrojiť štyri letecké pluky. Prvý na základni Churba, ktorá sa nachádza na hranici s Čínou, kde vznikli dve kompletné letky Su-34. Ďalšie dva pluky vznikli v blízkosti Ukrajiny - vo Voroneži (dve letky) a v Morozovsku (tri letky). Štvrtý pluk, pozostávajúci z dvoch letiek, je dislokovaný na zmienenej základni Šagol, ktorá sa nachádza asi 150 km od hranice s Kazachstanom.

Sériová výroba Su-34 doteraz prebiehala v Novosibírskom leteckom závode a po dodaní posledných štyroch lietadiel bude pravdepodobne ukončená. Žiadne ďalšie taktické bombardéry Rusko neobjednalo, a ak to aj v dohľadnej dobe urobí, tak asi len v menšom počte. Podľa zdroja blízkeho ruskému ministerstvu obrany bude nová zmluva podpísaná koncom tohto alebo začiatkom budúceho roku. Ruské ozbrojené sily sú pripravené kúpiť do roku 2027 ďalších 48 lietadiel, hovorí osoba z leteckého priemyslu. To by znamenalo produkciu šiestich kusov ročne, čo je značný pokles oproti súčasným 14 - 16 lietadlám. 

Špekuluje sa však, že montáž Su-34 bude presunutá z Novosibirsku do závodu v Komsomoľsk na Amure. V Novosibirskom leteckom závode sa už údajne pripravuje sériová výroba civilného dopravného lietadla Suchoj SuperJet, ako aj produkcia strategického bombardéru Tu-160. V budúcnosti by mal vraj tento závod montovať aj vojenské bezpilotné lietadlá Ochotnik. Zatiaľ sa však jedná len o dohady ruských médií, pretože ministerstvo obrany žiadnu z týchto informácií oficiálne nepotvrdilo. 

Zjednotená korporácia výrobcov lietadiel (OAK) stojí v súčasnosti pred ťažkou voľbou, pretože polovica leteckých závodov by mala byť z ekonomických dôvodov zatvorená. Miestne orgány a Kremeľ však tomu budú kvôli sociálnym a politickým dopadom brániť, hovorí Konstantin Makienko, expert Centra pre analýzu stratégií a technológií. "Vzhľadom na očakávané zníženie objednávok zo strany štátu sa však pripravujú rôzne možnosti transformácie OAK ako celku a tiež každého závodu v tomto zoskupení", uviedol predstaviteľ Zjednotenej korporácie výrobcov lietadiel. 

Zdroj: Производство самолетов Су-34 в Новосибирске может прекратиться